Pražští radní odsouhlasili 900 milionů pro DPP, podle odborů je to málo

Pražský dopravní podnik dostane od magistrátu slíbených 900 milionů korun na pokrytí letošních ztrát. Odsouhlasila to Rada hlavního města - a 26. listopadu by rozhodnutí mělo potvrdit zastupitelstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské metro. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Odboráře, kteří kvůli špatné finanční situaci podniku hrozí stávkou, ale rozhodnutí rady neuspokojilo. Předseda odborové organizace podniku Metro Jiří Obitko potvrdil, že trvají na původní částce.

"Odsouhlasením rady, že poskytne DPP 900 milionů korun, se neřeší problém zadluženosti dopravního podniku. Potřebujeme, aby bylo dofinancováno to, co by podnik stabilizovalo - a to je minimálně 1,9 miliardy korun," řekl Radiožurnálu Obitko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražští radní prý souhlasili s uvolněním 900 milionů korun pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Ptáme se generálního ředitele firmy Martina Dvořáka.

Město si u DPP objednalo na rok 2009 rozsah dopravy, jehož cenu ve smlouvě předběžně vyčíslilo zhruba na 9,1 miliardy korun. Na provoz ale podniku dalo 7,2 miliardy korun.

"My máme platnou smlouvu se společností Ropid, která u nás tyto služby objednává. A dvakrát ročně dochází k zúčtování takzvané prokazatelné ztráty. To znamená, že částka 900 milionů je dostatečná do okamžiku vyúčtování zbytku, který je ve smlouvě," vysvětlil ve vysílání Rádia Česko generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Podle něj by do konce tohoto týdne měly být zauditovány výsledky za tři čtvrtletí letošního roku. "Součástí smlouvy je i harmonogram zúčtování. To znamená, že bychom se teď měli vrátit do původního kalendáře. Ale samozřejmě chtěli bychom ten krok mírně urychlit a víc ztransparentnit," uvedl.

Krizový štáb magistrátu se s odboráři sejde ve středu v poledne. Mají jednat o sedmi požadavcích, jejichž splnění chtějí odboráři do středeční půlnoci. V případě neúspěchu hrozí stávka mšstské hromadné dopravy.

Ředitel Martin Dvořák ale věří, že se nakonec všichni dohodnou a tramvaje, autobusy i metro budou v Praze dál jezdit normálně.

Zuzana Vlčková, Katka Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme