Pražští radní odvolali všechny členy dozorčích rad Technické správy komunikací a Výstaviště Praha

Noví radní hlavního města na svém úterním druhém jednání odvolali všechny členy dozorčí rady Technické správy komunikací (TSK) a Výstaviště Praha. Mezi odvolanými je i bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která působila v radě Výstaviště od října. Ta podle svých slov o rozhodnutí nové koalice předem věděla, jak uvedla pro iROZHLAS.cz. Radní zároveň zvolili nové zástupce v orgánech firem. Informoval o tom primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha (Aktualizováno: 13:01 27. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstaviště v Praze. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Z dozorčí rady TSK vedení města odvolalo Lucii Svobodovou (ČSSD), Petra Novotného (ANO), Michala Pince (ANO), Ondřeje Mirovského (Zelení), Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09), Romana Mejstříka (ANO), Petra Burgra (KDU-ČSL) a Romana Petruse (ČSSD).

Dozorčí rada odvolala šéfa pražského Výstaviště Klašku. ‚Vedení dělalo chyby,‘ řekla Krnáčová

Číst článek

Novými členy rady se stali náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), Jan Jílek, Martin Kala, Pavel Dobeš (STAN), Pavel Richter (TOP 09), Jiří Hoskovec (Piráti) a Jan Lička (Piráti). V radě zůstal zástupce, kterého nominují zaměstnanci TSK.

‚Obměna po volbách je obvyklá‘

Nová pražská koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) na svém prvním zasedání odvolala také členy dozorčí rady Výstaviště. Do jejího čela letos v říjnu usedla exprimátorka Krnáčová. Ta podle svých slov o chystaném odvolání věděla předem.

„Věděla jsem o tom a nemám s tím problém. Po volbách je obvyklé, že se obměňují i lidé v orgánech městských firem,“ napsala pro server iROZHLAS.cz v SMS.

Dozorčí radu Výstaviště Praha kromě Krnáčové opustí Miroslav Šoukal, Karel Los a Tomáš Šusta. Do funkce se vrátí náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který v minulosti kvůli podle něj podezřelým machinacím ve firmě a neochotě bývalého vedení města je řešit z rady odešel. Dalšími členy budou Jiří Dohnal (Piráti), Petr Kubíček (TOP 09) a Petr Zeman (Praha Sobě). V obou radách zůstalo jedno místo vyhrazeno pro opozici.

Změny v dopravním podniku

Dozorčí rada městských firem volí členy představenstva, po personální výměně se tak dají očekávat i změny v exekutivních pozicích. Členové koalice vedle dvou zmíněných firem mluví i o chystaných změnách v dopravním podniku, v úterý se jimi zatím nezabývali.

Podezřelé smlouvy na pražském Výstavišti? Městská firma už měsíce mlčí, Piráti na ni podali žalobu

Číst článek

Podle primátora se dopravní podnik a další městské firmy budou řešit později. „Další vlny změn v dozorčích radách jsou ještě v jednání, na všechny městské podniky se dostane,“ uvedl.

Dodal, že koalice chce dodržet zásadu, aby v orgánech seděli jenom lidé odborně zdatní v dané oblasti. „Je proto nutné hledat ty lidi, kteří jsou skutečně odborníci, a to zabere nějaký čas,“ vysvětlil. Do konce roku chce podle něho rada výměny dokončit.

Problémy na Výstavišti. Smlouva o PragueConu byla úmyslně antedatována, stojí v právní analýze

Číst článek

Náměstek primátora a nový člen dozorčí rady Výstaviště Vyhnánek uvedl, že rada se v novém složení setká zřejmě ještě tento týden. „Nechci předjímat rozhodnutí dozorčí rady, ale změny v představenstvu společnosti očekávám,“ uvedl. Náměstek Scheinherr, který zasedne v radě TSK, uvedl, že předpokládá minimálně obsazení nyní volného místa v představenstvu.

TSK mimo jiné opravuje a čistí pražské komunikace. Loňský rozpočet firmy činil zhruba 6,2 miliardy korun. Loni se přeměnila z příspěvkové organizace města na akciovou společnost, ještě před transformací v ní zasahovali policisté, případ zatím není uzavřen.

Firma Výstaviště Praha vznikla v roce 2015 poté, co město vypovědělo smlouvu na pronájem Výstaviště s firmou Incheba. Má na starost správu a rozvoj areálu v Praze 7. V létě dozorčí rada kvůli podezřelým smlouvám odvolala tehdejšího předsedu představenstva firmy Pavla Klašku, od té doby je představenstvo bez šéfa.

Krnáčová se nechala do dozorčí rady zvolit s tím, že se na problémy Výstaviště, které, jak řekla, má v oblibě, zaměří.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme