Pražští radní získali hlavní cenu pro nejhorší příklad uzavřenosti úřadů

Rada hlavního města Prahy získala hlavní cenu v soutěži o nejhorší příklady uzavřenosti úřadů vůči veřejnosti v Česku. Rada ji dostala za utajování informací kolem projektu Opencard.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard

Opencard | Foto: Marián Vojtek

Nejvyšší cenu za otevřenost veřejné správy obdržel Lanškroun na Orlickoústecku za zveřejňování informací z jednání městské rady.

„V městském časopisu se jednání rady popisuje způsobem, který je lidem velmi srozumitelný. Je jasně členěný na témata, která je zajímají,“ vysvětluje Oldřich Kužílek z organizace Otevřená společnost.

Ta také pořádá již osmým rokem soutěž, která hodnotí kvalitu poskytování informací občanům, zneužívání nebo naopak dobré příklady využívání radničních periodik a aktivní zveřejňování informací. Občané letos poslali do soutěže 94 nominací, z toho 14 kladných a 80 záporných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oldřich Kužílek mluvil na Rádiu Česko o ceně pro nejhorší příklad uzavřenosti úřadů k veřejnosti .mp3

Pražští radní se brání, že za anticenu v souvislosti s Opencard mohou České dráhy, které nechtěly zveřejnit informace o společném projektu, nakonec prý s nimi ani neuzavřeli smlouvu. Kužílek však tvrdí, že o smlouvu v nominaci nešlo.

„Vítěz to schytal za to, co se dělo ze strany informací a zveřejňování v projektu Opencard. Existuje usnesení z konce srpna tohoto roku, kde jsou uvedené přílohy o konceptu zadání výběrového řízení a právní posudek , které mají zůstat neveřejné. Toto bylo předmětem nominace. A to se porotě natolik dostalo pod nehty, že tomu nasázeli nejvyšší počet bodů,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Oldřichem Kužílkem z organizace Otevřená společnost pro Ozvěny dne o soutěži Otevřeno-Zavřeno

Cílem soutěže je podle něj zlepšit prostředí otevřenosti v české veřejné správě, zejména přístup k informacím a možnosti veřejnosti hlídat procesy rozhodování.

Lidé ocenili otevřenost NP Šumava

Kromě utajování informací jsou prý problémem také obstrukce při vyžádání informací.

„Jeden z výrazných vítězů, Lesy České republiky, je problematický v tom, že na žádost o informace vytvoří neuvěřitelnou kaskádu obstrukcí s tím, že nerozumějí žádosti. To je zjevné zneužití zákona,“ pokračoval Kužílek.

Soutěž ale ukázala i pozitivní příklady. Už minulý týden vybírali vítěze lidé na webu. Nejlépe ocenili Správu Národního parku Šumava

„To je úžasný projekt. Nejenže zaručuje transparentnost zadávání malých výběrových řízení, ale zajišťuje spravedlivý přístup pro tamní dřevorubce v konkurenci s velkými firmami. Podle návodů na internetu umožňují i malým místním firmám dosáhnout na velmi zajímavé zakázky. Zde tedy máme spojení ekonomického i sociálního aspektu. K nahlédnutí je i smlouva a kontrola toho, jak ji firma splnila v daném termínu,“ pochválil Kužílek.

Nejhorší příklady otevřenosti předvedly podle hlasování na internetu ministerstva zdravotnictví a kultury a také radnice Brno-střed.

Ondřej Černý, Alena Adamcová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme