Pražští řidiči tramvají chtějí na Tři krále stávkovat

V pondělí 6. ledna by se od rána až do poledne měla zastavit v Praze tramvajová doprava. Několikahodinovou výstražnou stávku totiž vyhlásili řidiči tramvají. Podle odborářů z Federace řidičů tramvají nevyjede v pondělí v noci a ráno ani jeden spoj. Výstražná stávka by měla skončit v poledne. Dnešní jednání její odvrácení nepřineslo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zastávka tramvaje | Foto: Jan Rosenauer

Svou polodenní stávkou chtějí řidiči prosadit odměňování na stejné úrovni jako mají řidiči autobusů. Management Dopravního podniku hlavního města Prahy by podle nich mělo vyrovnat platové podmínky se šoféry autobusů a navíc vyrovnat rozdíl ve mzdách zpětně k 1. červenci roku loňského.

Základní organizace odborového svazu elektrických drah uvádí, že v prvním pololetí roku 2002 byla průměrná mzda řidiče tramvaje 17.229 korun a řidiče autobusu 19.033 korun. Údaje přitom obsahují i přesčasy a příplatky.

Podle předsedy Federace řidičů tramvají Antonína Duba byla protestní akci chystána už na začátek loňského září, vzhledem k povodním a následné katastrofální dopravní situace v Praze ale protesty odložila. "Nikde v zemích EU se nepoužívá pojem řidič autobusu, řidič tramvaje, řidič trolejbusu ani strojvedoucí metra. Všechny profese jsou podle Mezinárodního katalogu prací označeny jako řidič MHD," uvedl v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu.

Načasování akce kritizovala mluvčí DP Michaela Kuchařová a upozornila, že i přes nasazení autobusů bude případná stávka znamenat velké komplikace pro obyvatele i návštěvníky hlavního města. V pondělí 6. ledna by se navíc měli vrátit do svých tříd i žáci po vánočních prázdninách.

Pod hrozbou stávky se tak ve čtvrtek sešli k jednání zástupci odborových organizací a vedení pražského dopravního podniku, avšak to podle Antonína Duba skončilo neúspěšně.

Pondělní výstražnou stávku už může podle Antonína Duba odvrátit jen nedělní schůzka s představiteli dopravního podniku a pražského magistrátu - účast už přislíbil i primátor Pavel Bém. Podle něj je třeba problém řešit, ale ne pod nátlakem. "Není možné, aby se z Pražanů stali rukojmí. Je třeba si uvědomit, že dopravní podnik je obrovský organismus a že nastartování pohybu v tarifních odměnách u jedné skupiny zaměstnanců by mohlo naprosto neblaze zapůsobit i u ostatních skupin a po povodních jsou finanční zdroje skutečně vyčerpány." Nedělního jednání se zúčastní i generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek.

Milan Kopp, Petr Doležel, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme