Pražští sociální demokraté o Davidu Rathovi

Výkonný výbor pražské ČSSD dnes možná řekne, kdo by se měl stát volebním lídrem strany v Praze. Předsednictvo sociálních demokratů doporučilo, aby jako jedničku na kandidátku do Poslanecké sněmovny navrhlo ministra zdravotnictví Davida Ratha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví David Rath a ministr financí Bohuslav Sobotka na jednání Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Pražští sociální demokraté si ale se schválením Ratha možná dají na čas. Nezměnil to zatím ani předseda pražské ČSSD Petr Hulinský, který včera pozval kolegy na bowling, aby jim rozhodnutí stranického vedení vysvětlil.

Ratha chce v čele pražské kandidátky premiér a celostátní volební lídr ČSSD Jiří Paroubek. V minulých týdnech prosazoval na toto místo nejprve Martina Jahna. Když to vicepremiér pro ekonomiku odmítl, Paroubek oslovil dalšího nestraníka, bývalého evropského komisaře Pavla Teličku. I on ale odmítl. Skloňovalo se i několik dalších jmen, zejména pražských poslanců ČSSD Stanislava Křečka, Karla Šplíchala a Miroslava Svobody.

Ministr Rath se resortu zdravotnictví chopil razantním způsobem. Ve snaze přimět ředitelku Jiřinu Musílkovou k demisi Rath uvalil na VZP nucenou správu a prosadil změny ve složení její správní rady. Dostatečnou podporu ale v obnovené radě nenašel. Polovina členů stála za ředitelkou, polovina proti ní. V tom okamžiku se obrátil na premiéra Jiřího Paroubka, aby zasáhl. Krátce na to ministerský předseda znovu vyzval šéfku VZP, aby odešla. Musílková, která vedla pojišťovnu sedm let, v pátek oznámila, že rezignuje v lednu.

Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala ODS. Obvinila Ratha a ČSSD, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. Stínový ministr zdravotnictví ODS Julínek řekl, že Musílková ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci ministrem za souhlasu premiéra. Varoval také před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo Ratha.

Milan Kopp, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme