Pražští strážníci začali kontrolovat segwaye, jen během dopoledne rozdali sedm pokut

V historickém centru Prahy začal v sobotu platit zákaz vjezdu na dvoukolovém vozítku segway. Městská policie, která může řidičům uložit až dvoutisícovou pokutu, posílila v ulicích hlídky a rozdala sedm pokut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté v Praze, turisté v Česku, segway | Zdroj: Reuters

Z ulic Prahy segwaye úplně zmizely. Strážníci přesto do sobotní jedné hodiny odpoledne přistihli sedm lidí, kteří zákaz nerespektovali, informoval mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Jan Čihák.

V jednom případě se jednalo o cizince, který jel Celetnou ulicí. Dostal symbolickou pokutu 100 korun. Radnice ale oznámila, že nebude benevolentní a strážníci budou rozdávat pokuty hned od soboty.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovaly některé radnice i obyvatelé centra. Vedení Prahy proto v červenci schválilo vyhlášku, ve které stanoví lokality se zákazem vjezdu vozítek. Bez příslušných zákazových značek ale nebyl zákaz platný. Instalace více než 600 značek má podle technické správy komunikací v ulicích skončit právě v sobotu.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Nejznámějším takovým vozítkem je právě segway, patří mezi ně ale i minisegway či samovyvažovací jednokolka. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Provozovatelé vozítek, kteří poskytují služby především turistům, považují vyhlášku za protizákonnou. Obrátí se kvůli tomu na ministerstvo dopravy.

Praha umístila v ulicích informační panely o zákazu segwayů | Foto: Jana Kudláčková

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme