Pražští taxikáři chtějí opět stávkovat. Lidem se dopředu omlouvají za komplikace

Pražští taxikáři potvrdili, že ve středu uspořádají v hlavním městě další protest proti službám typu Uber. Podobu protestu Sdružení českých taxikářů ale neupřesnilo. Lidem se ale předem omluvilo za případné komplikace. Podle sdružení jsou služby typu Uber nelegální, pražští taxikáři proti nim letos opakovaně protestovali u ruzyňského letiště.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští taxikáři blokují magistrálu, kvůli cenám i 'nelegální konkurenci' | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sdružení českých taxikářů už dříve na facebookovém profilu vyzvalo své příznivce, aby 15. listopadu v 5.00 přijeli na Strahov. Teprve tam by jim měli organizátoři sdělit podrobné informace o dalším průběhu akce.

Pohodlná služba i nepřítel taxikářů. Co je to Uber a proč by kvůli němu někdo chtěl blokovat Prahu?

Číst článek

Zástupce sdružení Petr Polišenský dosud nechtěl podobu protestu předem prozrazovat. Určitě ale podle něj taxikáři vyjedou do ulic.

Sdružení v pondělním vyjádření opět uvedlo, že běžní taxikáři na rozdíl od řidičů pracujících prostřednictvím mobilních aplikací podnikají podle zákonů, což s sebou nese zvýšené náklady.

Takzvaní černí taxikáři oproti tomu podle sdružení nesplňují ani polovinu toho, co jim zákon ukládá.

Protesty míří proti Uberu

Proti službám typu Uber protestovali taxikáři v Praze či Brně již dříve. Počátkem října blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí ruzyňského letiště a svou nespokojenost dávali najevo i před budovou pražského magistrátu.

Kolony a troubení. Taxikáři protestovali v pražských ulicích, doprava na několika místech zkolabovala

Číst článek

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě.

Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2000. Podle dřívějšího vyjádření primátorky Adriany Krnáčové z ANO nemůže město Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky.

V Brně, kde Uber fungoval od začátku letošního února, byl jeho provoz zastaven červencovým předběžným opatřením krajského soudu. Nadřízený vrchní soud ale toto opatření koncem října zrušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme