Pražští záchranáři vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují odvolání ředitele Schwarze

Zaměstnanci pražské záchranky dnes vstoupili do stávkové pohotovosti. Vadí jim chování jejich ředitele Zdeňka Schwarze, který své lidi údajně ponižuje a uráží. Požadují proto jeho odvolání. Ředitel Schwarz ale kritiku odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Hl.m. Prahy, Míčánky, sanita, sanitka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Důvody přetrvávají nejen tři čtvrtě roku, ale trvají deset let, vysvětluje zástupce odborové organizace Dominik Horn, proč pražská záchranka vstupuje do stávkové pohotovosti.

„Nyní se k tomu zaměstnanci odhodlali, protože se přestali bát opatření, které pan ředitel podniká, aby nás zastrašil,“ podotýká Horn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražští záchranáři vyhlásili stávkovou pohotovost. O důvodech mluvili ředitel ZZS hl. m. Prahy Zdeněk Schwarz a zástupce odborů Dominik Horn

Dodává také, že ředitele upozorňovali na řadu problémů, ale on je delší dobu popírá a bagatelizuje. Zdeněk Schwarz, který vede největší záchranku v republice 17 let, ale veškerou kritiku odmítá.

„O žádných problémech nevím. Záchranná služba funguje, zaměstnanci chodí do práce. Odborová organizace navíc nekomunikuje se všemi zaměstnanci, včera jsem sloužil noční a na stanovišti nikdo o ničem nevěděl. Nikdo je o ničem neinformuje,“ popisuje situaci Schwarz.

Podle něj jde o virtuální svět, který vytváří Dominik Horn s předsedou odborové organizace. Skupinka šedesáti nebo sto lidí se prý jen snaží vytvořit problém, který neexistuje.

Stávková pohotovost Pražany neohrozí

Někteří zaměstnanci se také rozhodli podat na ředitele trestní oznámení. Zatím ho podepsalo 17 lidí ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Dotýká se jeho výroků, že posádky okrádají pacienty, které měl pronést na dvou různých schůzkách. Schwarz ale vidí problém trochu jinak.

„Podávají trestní oznámení kvůli tomu, že jsem je před veřejností poškodil. Já ale tvrdím, že jsem tak neučinil. Bylo to sděleno pouze v obecné rovině jako jeden z argumentů, proč jsou zaměstnanci vypisováni do směn na všech stanovištích hlavního města,“ říká Schwarz.

Brání se také tím, že výroky řekl na interním jednání uvnitř organizace, nikoliv na veřejnosti. Občanům to prý sdělily samy odbory. Podle Dominika Horna nejde pouze o tato vyjádření, ale o celkový přístup ředitele.

Oba se ale shodují, že stávková pohotovost neohrozí občany, kteří budou potřebovat pomoc pražských záchranářů. Ze zákona totiž musí poskytovat službu nepřetržitě.

Po jednání s radním pro zdravotnictví Radkem Lackem došlo k dohodě, že nejprve proběhne na záchranné službě audit - finanční i personální, a teprve na základě závěrů tohoto auditu pak bude magistrát jednat.

Helena Šulcová, Edita Valentová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme