Pražští zastupitelé schválili návrh zákona o regulaci prostituce

Pražské zastupitelstvo poslalo do sněmovny návrh zákona na regulaci prostituce. Podle něj by tuto činnost mohli vykonávat jen lidé starší 18 let s povolením, a to jen ve veřejných domech, v soukromém bytě nebo u zákazníka. Museli by také platit daně a chodit povinně na zdravotní prohlídky. Veřejné nabízení sexu návrh zakazuje, zároveň ale obcím umožňuje stanovit vyhláškou výjimku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční klub, prostituce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng


„Nastavení jasných pravidel, která pomůžou nejen k tomu, že města budou moci ovlivnit, kde na jejich území se vyskytují nevěstince, jak probíhá nebo neprobíhá pouliční prostituce, a především dát nástroje obcím a městům, aby to mohly řešit a něco s tím konečně udělat. My v Praze máme 70 nevěstinců a neumíme se s tímto problémem vypořádat jinak než přijetím nějaké zákonné úpravy, která městům takovou možnost dá,“ řekl náměstek pražského primátora za ODS a předkladatel návrhu Rudolf Blažek.

Pražská opozice návrh sice podpořila, ale například Jiří Witzany z SNK-ED nebo Markéta Reedová z Věcí veřejných kritizovali radního Blažka za to, že návrh zákona o regulaci prostituce předkládá těsně před komunálními volbami.

„Ten návrh není nový, zastupitelstvo ho už opakovaně schválilo. Byl odmítnut v Poslanecké sněmovně a v Senátu. Považuji to trošičku za alibismus. Myslím si, že víme, že ten návrh s velkou pravděpodobností zase neprojde a zase se bude čekat a vlastně nebude realizováno žádné jiné řešení, které by mohlo situaci zlepšit,“ řekl Jiří Witzany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rudolf Blažek a Jiří Witzany diskutovali v pořadu Ozvěny dne Radiožurnálu.mp3

Registrace by měla být dobrovolná

Pokud by začal platit zákon o regulaci prostituce, registrovat by se nechalo asi jen deset procent sexuálních pracovnic. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekla ředitelka sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová.

V současné době je podle Hany Malinové v Česku přibližně 10 až 13 tisíc sexuálních pracovnic: „Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že počet registrovaných se pohybuje kolem deseti procent, ať už jsou tam sankce nebo tam nejsou sankce, takže si nemyslím, že by to u nás mělo být o moc jinak – dejme tomu patnáct procent.“

Jak dodala Hana Malinová, registrace pracovnic v sexuálních službách by měla být dobrovolná, ne vynucená případnými sankcemi. Sankce prý otevírají prostor pro korupci.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme