Pražští zastupitelé schválili návrh zákona o regulaci prostituce

Pražské zastupitelstvo poslalo do sněmovny návrh zákona na regulaci prostituce. Podle něj by tuto činnost mohli vykonávat jen lidé starší 18 let s povolením, a to jen ve veřejných domech, v soukromém bytě nebo u zákazníka. Museli by také platit daně a chodit povinně na zdravotní prohlídky. Veřejné nabízení sexu návrh zakazuje, zároveň ale obcím umožňuje stanovit vyhláškou výjimku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční klub, prostituce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng


„Nastavení jasných pravidel, která pomůžou nejen k tomu, že města budou moci ovlivnit, kde na jejich území se vyskytují nevěstince, jak probíhá nebo neprobíhá pouliční prostituce, a především dát nástroje obcím a městům, aby to mohly řešit a něco s tím konečně udělat. My v Praze máme 70 nevěstinců a neumíme se s tímto problémem vypořádat jinak než přijetím nějaké zákonné úpravy, která městům takovou možnost dá,“ řekl náměstek pražského primátora za ODS a předkladatel návrhu Rudolf Blažek.

Pražská opozice návrh sice podpořila, ale například Jiří Witzany z SNK-ED nebo Markéta Reedová z Věcí veřejných kritizovali radního Blažka za to, že návrh zákona o regulaci prostituce předkládá těsně před komunálními volbami.

„Ten návrh není nový, zastupitelstvo ho už opakovaně schválilo. Byl odmítnut v Poslanecké sněmovně a v Senátu. Považuji to trošičku za alibismus. Myslím si, že víme, že ten návrh s velkou pravděpodobností zase neprojde a zase se bude čekat a vlastně nebude realizováno žádné jiné řešení, které by mohlo situaci zlepšit,“ řekl Jiří Witzany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rudolf Blažek a Jiří Witzany diskutovali v pořadu Ozvěny dne Radiožurnálu.mp3

Registrace by měla být dobrovolná

Pokud by začal platit zákon o regulaci prostituce, registrovat by se nechalo asi jen deset procent sexuálních pracovnic. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekla ředitelka sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová.

V současné době je podle Hany Malinové v Česku přibližně 10 až 13 tisíc sexuálních pracovnic: „Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že počet registrovaných se pohybuje kolem deseti procent, ať už jsou tam sankce nebo tam nejsou sankce, takže si nemyslím, že by to u nás mělo být o moc jinak – dejme tomu patnáct procent.“

Jak dodala Hana Malinová, registrace pracovnic v sexuálních službách by měla být dobrovolná, ne vynucená případnými sankcemi. Sankce prý otevírají prostor pro korupci.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme