Autor Marek Prchal, hlásí dokument s projevem Prymuly. ‚Já to nebyl,‘ tvrdí ale marketingový guru ANO

Úterní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) rezonuje Českem. Chválí ho příznivci i kritici novopečeného ministra. Kdo je jeho autorem? Ve vlastnostech dokumentu s přepisem, který přišel do redakcí českých médií, je uvedeno jméno marketingového gurua hnutí ANO Marka Prchala. „Autor nejsem,“ reagoval na otázky serveru iROZHLAS.cz. Proč ale nese soubor jeho elektronickou stopu?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební štáb hnutí ANO, na snímku Marek Prchal (vlevo) a Andrej Babiš.

Volební štáb hnutí ANO, na snímku Marek Prchal (vlevo) a Andrej Babiš. | Foto: Petr Hloušek / Právo / | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ten projev jen na televizních obrazovkách sledovaly tři miliony diváků. Ministr zdravotnictví Roman Prymula v něm vyzval občany ke společnému boji s koronavirem. Vzápětí za něj sklidil chválu na sociálních sítích. A nejen od voličů a sympatizantů hnutí ANO.

„Všechny drobnosti nechám stranou, Roman Prymula měl dobrý, srozumitelný a důležitý projev,“ napsal například na twitteru šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Společně s komplimenty se rozjely spekulace o tom, kdo je skutečným autorem projevu.

Vodítko přitom nabídl dokument s přepisem Prymulova předtočeného proslovu, který ještě před odvysíláním dorazil do redakcí. V metadatech je v kolonce autor i autor posledních úprav uloženo přímo jméno Marek Prchal. Jak je všeobecně známo, Prchal je marketingovým poradcem premiéra Andreje Babiše a stará se o sociální sítě jeho i hnutí ANO.  

On sám se ale k autorství projevu nehlásí. Ba přímo to popírá. „Já nejsem autor,“ reagoval pro server iROZHLAS.cz úsečně Prchal, jenž nemá s ministerstvem zdravotnictví oficiálně nic společného.

Proč je uveden ve vlastnostech dokumentu, nevysvětlil. „To nevím,“ odvětil pouze. Stejně reagoval i na otázku, zda projev Prymulovi například nenapsal někdo z jeho počítače či zda jen konečnou verzi nekorigoval. „Podle mě je to projev pana Prymuly,“ řekl. Na přímý dotaz, zda je tedy ministr autorem projevu, však Prchal nechtěl odpovědět. „To byste se musel zeptat jeho,“ uvedl.

Elektronická stopa však není osamocená. Například expert na politický marketing z Masarykovy univerzity Miloš Gregor má za to, že rukopis je nezaměnitelný. „Podle obsahu a stylu je patrné, že projev psala ta samá osoba, co je píše Babišovi. Jen Prymula umí o něco lépe číst než Babiš,“ soudí.

Křišťálová Lupa 2020

Server iROZHLAS.cz se pokoušel ministra zdravotnictví během středy opakovaně kontaktovat. Bezvýsledně. Mluvčí resortu Jan Brodský se na jednoduchou otázku, kdo je autorem vychvalovaného projevu, ani nepokusil odpovědět. „Pošlete nám dotazy e-mailem,“ zopakoval několikrát. 

Odpověď z tiskového oddělení ministerstva však ani po několika urgencích nedorazila. „Jsem na jednání, prosím o zprávu,“ odepsal posléze Brodský, když se s ním redakce pokusila několikrát telefonicky spojit. Na zaslané SMS zprávy již nereagoval. 

S hledáním autora proslovu nepomohla ani mluvčí vlády Jana Adamcová. „To fakt nevím. Neumím vám to říct,“ odpověděla.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme