Přečerpávání chloru pokračuje

Přečerpávání chlóru ve Spolaně Neratovice pokračuje. Specialisté tak postupně přemistují ze zásobníků ve skladu dvanáct až čtrnáct tun chlóru. V pátek by už podle mluvčího Unipetrolu Tomáše Zikmunda ve Spolaně žádný chlór neměl být. Naposledy unikl nebezpečný plyn 23. srpna, když během sanačních prací v nové budově skladu prasklo potrubí. Podle odborníků naměřené koncentrace nepředstavovaly riziko pro zdraví lidí, chlór však poškodil porost v okolí továrny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Neratovické Spolaně se podařilo odsát 6150 kilogramu chloru z provizorně zajištěné nádrže v Novém skladu ve výrobním areálu. Do pátku chce chemička odsát a pomocí elektrolýzy přepracovat na neškodný chlornan i druhou polovinu nebezpečného plynu. Potvrdil to mluvčí mateřského Unipetrolu Tomáš Zikmund, podle kterého dnes Spolana zvýšila bezpečnostní opatření v postiženém objektu.

"Nový sklad s chlorem byl dnes napojen na 24hodinový monitoring kontroly činností ve vnitřních prostorech, instalovaly se do skladu průmyslové kamery." Navíc se chemička připravuje i na vyzvednutí 7 kontejnerů, které Labe odplavilo ze Spolany k několik set metrů vzdálenému Štěpánskému mostu. "Spolana připravila plán jejich vytažení. Dnes by měly být zahájeny práce v souvislosti s vyzvednutím a naložením kontejnerů. Musí předcházet rozšíření příjezdové cesty k břehu Labe a její zpevnění hrubým štěrkem. Celá operace až po následné vyzvednutí tanků bude provázena asistencí policie a hasičů."

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme