Přečerpávání chlóru ve Spolaně se chýlí ke konci

Neratovická Spolana ukončila přečerpávání asi 15 tun chlóru z nádrže číslo 7 v novém skladu. Specialisté zároveň zahájili přípravu na odsátí zbytků této nebezpečné látky ze dvou dalších nádrží - k tomu by mělo dojít ráno. Předpokládá se, že během pátku by se tak mělo dokončit veškeré přečerpávání chlóru z areálu firmy a jeho přepracování na chlornan sodný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Pracovníci chemičky dnes rovněž od Štěpánského mostu u Obříství odvezli tři kontejnery naplněné chemikáliemi. Na pravém břehu Labe však stále zůstává poslední ze sedmi vyplavených nádrží.

Podle mluvčího mateřského Unipetrolu Tomáše Zikmunda bude vyzdvižení tohoto posledního z vyplavených kontejnerů složitější. "Musí tam být použita trochu jiná jeřábová technika, problém je, že tento kontejner má hmotnost 140 tun, a celá ta akce je komplikovanější technicky."

Spolana musí mimo jiné získat povolení okresního úřadu k průjezdu techniky k těžko přístupnému kontejneru u paty mostu. Jeho vyzdvižení bude možné pouze ze břehu - jezy na Labi totiž ještě dva měsíce nebudou v provozu. Konečné rozhodnutí o technickém řešení problému proto může padnout až v horizontu několika dnů.

Vedení chemičky večer zveřejnilo seznam látek, které při povodni unikly do okolí. Jde například o více než 30 tun mazutu, 10 a půl tuny kyseliny sírové a 50 kilogramů rakovinotvorného dichlorethanu. Podle Spolany ale tyto látky nepředstavují vážnou hrozbu, protože buď nejsou pro životní prostředí a zdraví lidí nebezpečné, nebo byly dostatečně rozředěny v obrovském množství vody protékajícím v Labi.

Únik těchto nebezpečných látek do Labe Spolana neměřila, spolehne se na výsledky České inspekce životního prostředí. Už nyní přesto zástupci chemičky hovoří o prakticky nulovém úniku dioxinů či rtuti do okolí.

Ekologové však zastávají zcela opačný názor a upozorňují na zaplavení bývalé amalgamové elektrolýzy, která obsahuje 250 tun rtuti. Do kontaktu s vodou se pak měly dostat i objekty zamořené dioxiny.

Milan Kopp, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme