Přečerpávání chlóru ve Spolaně se chýlí ke konci
Neratovická Spolana ukončila přečerpávání asi 15 tun chlóru z nádrže číslo 7 v novém skladu. Specialisté zároveň zahájili přípravu na odsátí zbytků této nebezpečné látky ze dvou dalších nádrží - k tomu by mělo dojít ráno. Předpokládá se, že během pátku by se tak mělo dokončit veškeré přečerpávání chlóru z areálu firmy a jeho přepracování na chlornan sodný.
Pracovníci chemičky dnes rovněž od Štěpánského mostu u Obříství odvezli tři kontejnery naplněné chemikáliemi. Na pravém břehu Labe však stále zůstává poslední ze sedmi vyplavených nádrží.
Podle mluvčího mateřského Unipetrolu Tomáše Zikmunda bude vyzdvižení tohoto posledního z vyplavených kontejnerů složitější. "Musí tam být použita trochu jiná jeřábová technika, problém je, že tento kontejner má hmotnost 140 tun, a celá ta akce je komplikovanější technicky."
Spolana musí mimo jiné získat povolení okresního úřadu k průjezdu techniky k těžko přístupnému kontejneru u paty mostu. Jeho vyzdvižení bude možné pouze ze břehu - jezy na Labi totiž ještě dva měsíce nebudou v provozu. Konečné rozhodnutí o technickém řešení problému proto může padnout až v horizontu několika dnů.
Vedení chemičky večer zveřejnilo seznam látek, které při povodni unikly do okolí. Jde například o více než 30 tun mazutu, 10 a půl tuny kyseliny sírové a 50 kilogramů rakovinotvorného dichlorethanu. Podle Spolany ale tyto látky nepředstavují vážnou hrozbu, protože buď nejsou pro životní prostředí a zdraví lidí nebezpečné, nebo byly dostatečně rozředěny v obrovském množství vody protékajícím v Labi.
Únik těchto nebezpečných látek do Labe Spolana neměřila, spolehne se na výsledky České inspekce životního prostředí. Už nyní přesto zástupci chemičky hovoří o prakticky nulovém úniku dioxinů či rtuti do okolí.
Ekologové však zastávají zcela opačný názor a upozorňují na zaplavení bývalé amalgamové elektrolýzy, která obsahuje 250 tun rtuti. Do kontaktu s vodou se pak měly dostat i objekty zamořené dioxiny.