Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní

Politici našli nového premiéra dočasné úřednické vlády. Je jím současný šéf Českého statistického úřadu, osmapadesátiletý Jan Fischer. Pokud ho potvrdí i jednotlivé strany, navrhne jeho jmenování odstupující ministerský předseda Mirek Topolánek prezidentovi Václavu Klausovi. Ten dnes uvedl, že je v principu s dohodou trojkoalice a ČSSD na nové vládě spokojený. Úkolem 'letní' vlády bude dovést zemi k předčasným volbám a příprava státního rozpočtu na příští rok. Kdo v ní zasedne, se zatím neví. Jedno je ale jisté - nikdo ze stávajících ministrů to už nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ČSÚ Jan Fischer, pravděpodobný předseda budoucí úřednické vlády III. | Zdroj: ČTK

Jan Fischer byl před listopadem 9 let v komunistické straně, po roce 1989 pracoval pro Mezinárodní měnový fond a společnost Sofres Factum. Podle premiéra v demisi Mirka Topolánka splňuje Jan Fischer všechny požadavky na to, že ho mohla nominovat kterákoliv strana:

"Tři roky se účastní jednání vlády. To znamená zná detailně celou agendu. Je to člověk, který je velmi dobře jazykově připraven. Naprosto standardně se pohybuje v evropských strukturách, protože je členem mnoha mezinárodních i evropských institucí. V tomto smyslu naprosto splňuje všechny parametry člověka, na kterém jsme se nemuseli ani nijak domlouvat," uvedl Topolánek po jednání končící koalice se sociální demokracií.

Součástí dohody mezi stranami končící koalice a sociální demokracií je i termín předčasných voleb. Ty by se měly konat do 15. října, nejpravděpodobnější je proto podle premiéra Mirka Topolánka 9. a 10. říjen. Cestu k předčasným volbám by pak měl zajistit návrh ústavního zákona, který připraví zástupci všech čtyř stran. Podle Topolánka by se pak kabinet střídal na začátku května:

"Navrhneme prezidentu republiky, aby překlenovací vládu jmenoval k 9. květnu tohoto roku, což zabezpečí to pěti měsíční období nutné do voleb, aby proběhly 9. a 10. října. Tato předběžná dohoda podléhá schválení příslušných orgánů smluvních stran do 7.4., což je úterý."

Také podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka musí dohodu mezi stranami končící koalice a sociální demokracií ještě potvrdit příslušné stranické orgány, hotovo by ale vše mohlo být už zítra. Paroubek současně dodal, jaké by měla mít překlenovací vláda úkoly:

"Předpokládáme, že tato vláda bude mít za úkol pracovat, pokud dojde k eskalaci hospodářských problémů, na bytelném protikrizovém plánu a na jeho prosazování do praxe. Že tato vláda připraví rozpočet státu na příští rok. A že tato vláda také dovede zemi v klidu k předčasným volbám. Předpokládáme, že v úterý budeme moci říci, že vládní krize je v rekordně krátké době překonána."

Osmapadesátiletý Jan Fischer by si měl sestavit svůj kabinet z řad nestranických odborníků. Vybírat bude z návrhů stran končící koalice a ČSSD. Končící koalice vybere lidi k obsazení osmi resortů, ČSSD sedmi.

ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají navrhovat kandidáty na post ministra obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury a zdravotnictví. ČSSD navrhne Fischerovi lidi k obsazení ministerstva zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, zemědělství, práce a sociálních věcí, místního rozvoje a funkce ministra pro evropské záležitosti. V tomto rozdělení může podle Topolánka dojít ještě ke změnám.

Celostátní konference Křesťanskodemokratické unie - Čs. strany lidové ale dnes odpoledne překvapivě rozhodla, že se lidovci nebudou podílet na personálním obsazení nové vlády, kterou by měl vést šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. O podpoře 'úřednické' vlády rozhodnou až podle jejího programu a složení.

Prezident republiky Václav Klaus vítá dohodu politických stran na přechodné vládě. Jak řekl v exkluzivním rozhovoru pro Rádio Česko, nebude mít ani námitky proti tomu, aby ji sestavoval nynější šéf statistického úřadu Jan Fischer. Klaus ho zná z minulosti jako uvážlivého člověka.

Prezident také nevyloučil, že v případě komplikací by do dění mohl zasáhnout tak, aby nebyla narušena kontinuita našeho předsednictví Evropské unii:

"V principu jsem s tou dohodou spokojený. Samozřejmě nechci předem říkat definitivní závěry, protože nepochybně ty strany se s tím dneska budou vracet do svých politických grémii. A tam různí radikálové, neukojení, nepokojení, že se na ně při té dohodě zapomnělo, mohou podle mě tu dohodu lecjak zase brzdit a narušovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident ČR Václav Klaus exkluzivně pro Rádio Česko o nové vládě

Jan Fischer řekl v Ranním Interwiev Radiožurnálu, že jeho nová role neovlivní přípravu předčasných voleb, které má Český statistický úřad na starosti: "Nezdá se mi v tom sebemenší konflikt zájmů. Budou to připravovat odborníci. Nebudu to v tu chvíli já, který za ně bude bezprostředně zodpovědný. Důležité je, že ti lidé jsou schopni - mimo jakoukoliv pochybnost - připravit ty výsledky tak, aby byly jako obvykle přesné, nezpochybnitelné a se vším komfortem poskytované."

Šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer vystoupil v Ranním interview Radiožurnálu. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Bude předseda ČSÚ Jiří Fischer dobrým premiérem budoucí úřednické vlády? Hlasujte v naší anketě!

Přečtěte si také:
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Veronika Malá, Alžběta Rákosová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme