Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní

Politici našli nového premiéra dočasné úřednické vlády. Je jím současný šéf Českého statistického úřadu, osmapadesátiletý Jan Fischer. Pokud ho potvrdí i jednotlivé strany, navrhne jeho jmenování odstupující ministerský předseda Mirek Topolánek prezidentovi Václavu Klausovi. Ten dnes uvedl, že je v principu s dohodou trojkoalice a ČSSD na nové vládě spokojený. Úkolem 'letní' vlády bude dovést zemi k předčasným volbám a příprava státního rozpočtu na příští rok. Kdo v ní zasedne, se zatím neví. Jedno je ale jisté - nikdo ze stávajících ministrů to už nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ČSÚ Jan Fischer, pravděpodobný předseda budoucí úřednické vlády III. | Foto: ČTK

Jan Fischer byl před listopadem 9 let v komunistické straně, po roce 1989 pracoval pro Mezinárodní měnový fond a společnost Sofres Factum. Podle premiéra v demisi Mirka Topolánka splňuje Jan Fischer všechny požadavky na to, že ho mohla nominovat kterákoliv strana:

"Tři roky se účastní jednání vlády. To znamená zná detailně celou agendu. Je to člověk, který je velmi dobře jazykově připraven. Naprosto standardně se pohybuje v evropských strukturách, protože je členem mnoha mezinárodních i evropských institucí. V tomto smyslu naprosto splňuje všechny parametry člověka, na kterém jsme se nemuseli ani nijak domlouvat," uvedl Topolánek po jednání končící koalice se sociální demokracií.

Součástí dohody mezi stranami končící koalice a sociální demokracií je i termín předčasných voleb. Ty by se měly konat do 15. října, nejpravděpodobnější je proto podle premiéra Mirka Topolánka 9. a 10. říjen. Cestu k předčasným volbám by pak měl zajistit návrh ústavního zákona, který připraví zástupci všech čtyř stran. Podle Topolánka by se pak kabinet střídal na začátku května:

"Navrhneme prezidentu republiky, aby překlenovací vládu jmenoval k 9. květnu tohoto roku, což zabezpečí to pěti měsíční období nutné do voleb, aby proběhly 9. a 10. října. Tato předběžná dohoda podléhá schválení příslušných orgánů smluvních stran do 7.4., což je úterý."

Také podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka musí dohodu mezi stranami končící koalice a sociální demokracií ještě potvrdit příslušné stranické orgány, hotovo by ale vše mohlo být už zítra. Paroubek současně dodal, jaké by měla mít překlenovací vláda úkoly:

"Předpokládáme, že tato vláda bude mít za úkol pracovat, pokud dojde k eskalaci hospodářských problémů, na bytelném protikrizovém plánu a na jeho prosazování do praxe. Že tato vláda připraví rozpočet státu na příští rok. A že tato vláda také dovede zemi v klidu k předčasným volbám. Předpokládáme, že v úterý budeme moci říci, že vládní krize je v rekordně krátké době překonána."

Osmapadesátiletý Jan Fischer by si měl sestavit svůj kabinet z řad nestranických odborníků. Vybírat bude z návrhů stran končící koalice a ČSSD. Končící koalice vybere lidi k obsazení osmi resortů, ČSSD sedmi.

ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají navrhovat kandidáty na post ministra obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury a zdravotnictví. ČSSD navrhne Fischerovi lidi k obsazení ministerstva zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, zemědělství, práce a sociálních věcí, místního rozvoje a funkce ministra pro evropské záležitosti. V tomto rozdělení může podle Topolánka dojít ještě ke změnám.

Celostátní konference Křesťanskodemokratické unie - Čs. strany lidové ale dnes odpoledne překvapivě rozhodla, že se lidovci nebudou podílet na personálním obsazení nové vlády, kterou by měl vést šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. O podpoře 'úřednické' vlády rozhodnou až podle jejího programu a složení.

Prezident republiky Václav Klaus vítá dohodu politických stran na přechodné vládě. Jak řekl v exkluzivním rozhovoru pro Rádio Česko, nebude mít ani námitky proti tomu, aby ji sestavoval nynější šéf statistického úřadu Jan Fischer. Klaus ho zná z minulosti jako uvážlivého člověka.

Prezident také nevyloučil, že v případě komplikací by do dění mohl zasáhnout tak, aby nebyla narušena kontinuita našeho předsednictví Evropské unii:

"V principu jsem s tou dohodou spokojený. Samozřejmě nechci předem říkat definitivní závěry, protože nepochybně ty strany se s tím dneska budou vracet do svých politických grémii. A tam různí radikálové, neukojení, nepokojení, že se na ně při té dohodě zapomnělo, mohou podle mě tu dohodu lecjak zase brzdit a narušovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident ČR Václav Klaus exkluzivně pro Rádio Česko o nové vládě

Jan Fischer řekl v Ranním Interwiev Radiožurnálu, že jeho nová role neovlivní přípravu předčasných voleb, které má Český statistický úřad na starosti: "Nezdá se mi v tom sebemenší konflikt zájmů. Budou to připravovat odborníci. Nebudu to v tu chvíli já, který za ně bude bezprostředně zodpovědný. Důležité je, že ti lidé jsou schopni - mimo jakoukoliv pochybnost - připravit ty výsledky tak, aby byly jako obvykle přesné, nezpochybnitelné a se vším komfortem poskytované."

Šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer vystoupil v Ranním interview Radiožurnálu. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Bude předseda ČSÚ Jiří Fischer dobrým premiérem budoucí úřednické vlády? Hlasujte v naší anketě!

Přečtěte si také:
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Veronika Malá, Alžběta Rákosová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme