Přečíslování telefonů proběhlo bez problémů

Největší akce v dějinách českých telekomunikací skončila úspěšně. Přečíslování téměř 12 milionů telefonních stanic bylo dokončeno v termínu a nepřineslo závažné komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice telefonu | Foto: Jan Rosenauer

Vše klaplo tak, jak bylo naplánováno. Čtvrt hodiny po půlnoci přišlo o počáteční nulu všech téměř osm milionů mobilních telefonů a o další čtvrt hodinu později začalo přečíslovávání necelých čtyř milionů pevných linek. "Objevily se pouze sporadické problémy v severních Čechách při volání na policii v sedmi městech," řekl po skončení celé akce viceprezident Českého Telecomu pro sítě Petr Slováček. Závada podle něj neomezila volání na tísňové linky, které byly v té době přepojeny do mobilní sítě.

Všechny telefony v republice mají ode dneška devět čísel a nezačínají nulou. Čísla na začátku obsahují i jedno či dvoumístnou předvolbu pro jednotlivé telefonní obvody, která se bude vytáčet i při místním volání. Zároveň s tím se zlevní asi třetina meziměstských hovorů, protože budou počítány za místní tarif. Pro průměrné uživatele by to mělo znamenat až dvacetiprocentní úspory.

Po přečíslování telefonní sítě Český Telecom ráno zaznamenal nárůst provozu oproti sobotě o téměř 40 procent - během 15 minut spojil na 127 000 meziměstských hovorů. Zvýšení počtu volání až o desítky procent registrovali i mobilní operátoři.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme