Přečtěte si mé knihy, žádal soud Adam B. Bartoš. Znovu je souzen kvůli nenávisti k Židům

Obvodní soud pro Prahu 1 vyslechl předsedu Národní demokracie Adama B. Bartoše. Obžaloba ho viní mimo jiné z nenávistných postojů vůči Židům a imigrantům. Podle spisu je prezentoval v knihách, na internetu a také ve svých veřejných projevech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedovi politické strany Národní demokracie Adamu B. Bartošovi hrozí kvůli nenávistným postojům vůči Židům a imigrantům až tříleté vězení | Zdroj: ČTK

Státní zástupce Jan Maršálek na Bartoše podal obžalobu za několik trestných činů, které se týkají Židů a imigrantů. Nenávistné postoje podle spisu šířil na internetu, ve veřejných projevech nebo v knihách, řekl žalobce Maršálek

„Veřejně podněcoval k nenávisti k některému národu nebo náboženství. Popíral, zpochybňoval, schvaloval nebo se snažil ospravedlnit nacistické genocidium nebo jiné nacistické zločiny proti lidskosti. Veřejně hanobil některou radu nebo etnickou skupinu a veřejně schvaloval spáchaný zločin,“ řekl u soudu Maršálek.

Bartoš nevypovídal. Soudu přednesl jen vyjádření, ve kterém své stíhání přirovnal k procesům z minulosti.

„Samozřejmě, že jsem se ničeho nedopustil. Já věřím, že dnes v demokratickém zřízení jsou soudy lepší než v komunistickém. Takže určitě nemůže být nikdo v demokracii souzen za to, že napsal, vydal, distribuoval knihu,“ řekl Bartoš Radiožurnálu.

Za protižidovský text roční podmínka. Soud potvrdil trest pro předsedu Národní demokracie Bartoše

Číst článek

Bartošův advokát také zvažuje stížnost na postup soudkyně, protože nenechala v rámci řízení přečíst knihy, které jsou podle obžaloby závadné.

Předsedovi politické strany hrozí až tříleté vězení. Soud bude pokračovat 12. října výslechem znalce z oboru extremismu.

Bartošovi už dřív justice uložila podmínečný trest. Ve čtvrtek řekl, že se proti rozsudku dovolal k Nevyššímu soudu. Trest dostal za protižidovský text, který zanechal u pomníku Anežky Hrůzové, za jejíž vraždu byl v roce 1899 odsouzený Žid Leopold Hilsner.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme