Před 10 lety začaly na Moravě jedny z nejničivějších povodní

Doba mezi pátým a šestnáctým červencem roku 1997 změnila tisícovkám lidí v České republice život. Moravu a východní Čechy zasáhly jedny z nejhorších povodní v historii. Při záplavách pět desítek lidí zahynulo, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikulovice - povodeň 1997

Mikulovice - povodeň 1997 | Foto: www.mikulovice.cz

Pátý červenec roku 1997 začal jako každý jiný den. Na Velehradě se u příležitosti oslav Cyrila a Metoděje sešly stovky lidí. V Madridu obdrželi naši politici oficiální pozvání do Severoatlantické aliance.

Na severní Moravě a ve Slezsku začalo pršet. Vyplnily se tak předpovědi meteorologů, kteří před vydatnými srážkami varovali. Přívalový liják zaplavoval silnice a 6. července už nejvyšší povodňový stupeň panoval ve třech okresech - Jeseník, Vsetín a Bruntál.

Jedním z prvních obydlí, které voda strhla, byl domek Rudolfa Kohouta z Mikulovic na Jesenicku. "Z celého domu jsme našel půlku tašky ze střechy, potom tak různě po Mikulovicích plechovku od barvy nebo knížky. Do dneška jsem třeba nenašel auto. Přišel jsem prostě o kus života," vzpomíná Rudolf Kohout.

O den později už měly povodně smutnou bilanci. Zahynulo pět lidí, desítka řek tekla mimo svá koryta. Zatímco do postižených oblastí dorazili první záchranáři, povodňová vlna se hnala rychle ze severu Moravy na jih. Symbolem povodní se staly Troubky nad Bečnou. Živel tam připravil o život devět lidí a srovnal se zemí polovinu do té doby málo známé a poklidné hanácké vsi. Spadlo přes 150 domů.

Pět dní po začátku dešťů zatopila povodeň i velká města. Pod vodou byla Ostrava, Olomouc, Přerov a protrhla se i hráz u Hradce Králové. V olomoucké části Černovír vzaly za své desítky domů. Bohumile Jakubcové spadl dům také. "V celém okolí tady všechno spadlo. To jsme vždycky slyšeli jenom prásk a schovalo se to do vody, tím to všechno končilo," popisuje okamžiky hrůzy paní Jakubcová.

Troubky - povodeň 1997 | Foto: www.povodnefoto.cz

Voda dál stoupala, domy padaly a vláda hledala možnosti, jak zatopeným oblastem pomoci. Jedenáctého července stát uvolnil deset miliard korun. Jejich využití sněmovně představil tehdejší ministr financí Ivan Pilip. "Vláda předpokládá urychlené využití tří miliard z těchto prostředků a ponechání dvou miliard na účtu státních finančních aktiv k dalšímu rozhodnutí v souvislosti s probíhajícími odhady škod," oznámil tehdy ministr.

V době, kdy zákonodárci o penězích hlasovali, se pod vodou utápělo 23 okresů. Záplavy naplno zasáhly jižní Moravu, zkáze neunikla Kroměříž, Zlín a Uherské Hradiště. "Bylo zaplaveno prakticky celé centrum města, sídliště Štěpnice, musela se evakuovat nemocnice, škody byly řádově ve stovkách milionů korun," popisuje přívalovou vlnu v Uherském Hradišti současný starosta Libor Karásek.

Po pár dnech bylo jasné, že na odstranění škod nemůže uvolněných deset miliard stačit. Okamžitou pomoc zaplaveným slíbil tehdejší premiér Václav Klaus: "Půjčka je určena se splátkou na dvacet let s tříletým odkladem splácení a s rokovou sazbou velmi nízkou, čtyři procenta."

Kromě státu, záchranářů a dobrovolníků se ale do akce vrhli i podnikavci. V postižených oblastech někteří třeba prodávali chleba za 60 a láhev balené vody za 40 korun. V Olomouci řešili i zpronevěru peněz určených pro humanitární centra. Tehdejší náměstek primátora Richard Pavel měl zpronevěřit 300.000 korun a soud ho později pravomocně odsoudil k podmínečnému trestu.

Povodně před deseti lety nakonec trvaly jedenáct dní, voda zatopila třetinu republiky a o život přišlo 50 lidí. Škody, které katastrofa způsobila, přesáhly 63 miliard korun, což byla více než desetina tehdejšího státního rozpočtu.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme