Před 125 lety se narodil diplomat Jan Masaryk

Před 125 lety se narodil Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta, jedna z nejpřesvědčivějších postav českého politického života 20. století, ve světě uznávaný diplomat, doma respektovaná osobnost v politických kruzích a miláček národa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Masaryk

Jan Masaryk | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

K popularitě Jana Masaryka nepochybně značně přispělo renomé jeho otce, prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Jeho politický odkaz – víra v demokracii, humanismus a sociální spravedlnost – byl pro syna Jana životním krédem. Ale i k osobě svého slavného otce se dokázal postavit s nadhledem.

„Je mi velmi obtížno mluvit o prvním prezidentu Československé republiky, kterého, jak víte, jsem osobně znal, ba dokonce se říká, že jsem s ním byl v příbuzenských stycích,“ potvrzuje ve své rozhlasové řeči k výročí úmrtí TGM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si archivní rozhlasové záznamy hlasu Jana Masaryka v příspěvku Jaroslava Skalického

Jan Masaryk miloval hudbu. Na klavír hrál i v barech v Americe, kam odjel ve svých dvaceti letech na zkušenou, když se mu doma po několika reparátech konečně podařilo odmaturovat.

Proslul také jako vynikající vypravěč, vtipný a společensky oslnivý „lev diplomatických salónů“. Svou neokázalostí, skromností a bezprostředností ale získal i upřímný obdiv a úctu obyčejných lidí.

Do vysoké diplomacie vstoupil ve 33 letech, kdy se v roce 1919 stal prvním chargé d´affaires samostatné Československé republiky ve Washingtonu. Pak pracoval na ministerstvu zahraničí a další léta jako velvyslanec v Británii.

V Londýně za války působil po boku prezidenta Edvarda Beneše jako ministr zahraničí československé exilové vlády. A na rozhlasových vlnách povzbuzoval pravidelně své krajany v pořadu Volá Londýn:

„Stejně my za hranicemi, zcela jednotně s vámi, jdeme k cíli, o němž není kompromisu. A proto, slavný a drahý lide československý, buď přesvědčen, že vláda věcí tvých opět do rukou tvých se vrátí. Nazdar a nashledanou v Praze.“

Z Londýna do Prahy se Jan Masaryk vrátil jako šéf diplomacie osvobozeného Československa, plný energie, odhodlání, vtipu a své obvyklé otevřenosti.

Jan Masaryk se stal členem i Gottwaldovy komunistické vlády a ze všech sil se snažil podporovat spolupráci Východu se Západem. Železná opona ale padala příliš rychle a Masarykův život skončil tragicky. Byl nalezen mrtev pod okny svého ministerského bytu v Černínském paláci 10. března 1948. Jeho smrt je dodnes zahalena tajemstvím.

Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme