Před 13 lety se začal hroutit komunistický režim

Na řadě míst si lidé připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Kytice k pomníku na pražské Národní třídě položili špičky naší politické scény už dopoledne. V těchto chvílích u něj vzpomíná na listopadové události i prezident Václav Havel a šéfové obou parlametních komor. Politici a pamětníci vzpomínali také na Studentské oběti nacistického režimu v kasárnách 17. listopadu v Praze 6-Ruzyni. Právě tam bylo v roce 1939 popraveno devět členů svazu vysokoškolského studentstva. Při příležitosti dnešního svátečního dne a na protest proti NATO se do ulic vypravili i anarchisté. Zhruba dvě stovky protestujících šly po stopách studentů z listopadu 1989 - tedy z Albertova na Národní třídu. Jejich pochod se obešel bez incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17. listopad 1989 | Foto: Jan Rosenauer

Kytice na Národní třídě při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii položili premiér Vladimír Špidla, šéf české diplomacie Cyril Svoboda a předseda ODS Václav Klaus. Premiér Vladimír Špidla u pamětní desky Jana Opletala v Praze připomněl, že uplynulých padesát let bylo dobou nesvobody. Podle něj musí každý z nás v boji za demokracii přinášet oběti. "Myslím si, že je velmi důležité si uvědomit, kolik podob má nesvoboda a že tato nesvoboda je trvale přítomna v lidském bytí. Je to trvalé riziko a že boj za svobodu neskončil 17. listopadem 1989 a že bude vyžadovat naši aktivitu i v dalších letech."

Kytici přinesl i šéf české diplomacie Svoboda. "Já si sám vzpomínám na to, jak jsme chodili tady do ulic a přeci jenom už jsem byl trochu starší v té době, takže jsme se museli starat o malé děti a střídat se s ženou v účasti."

Předseda ODS Václav Klaus má pocit, že lidé v poslední době na tyto události zapomínají. "Dneska těch svíček a květin je tady neskonale méně než bylo v předchozích letech a to jsem tady byl určitě pokaždé. Jestli je to výraz jistého zapomínání, tak by to určitě bylo špatně."

Vpodvečer si přišeli Den boje za svobodu a demokracii připomenout šéfové obou parlamentních komor a prezident Václav Havel. Podle prezidenta dorůstají nové generace, které žijí ve svobodných poměrech a věci o které v roce 89 šlo považují za samozřejmé. "Některé hodnoty a ideály, o které tehdy šlo, si nějak samozřejmě v sobě nesou princip jakési korektnosti, slušnosti, lidské důstojnosti, snaha řešit různé problémy, pokud to jde, věcným rozhovorem." Vedle politiků přišli k památníku zapálit svíčku, položit květiny nebo jen zavzpomínat i někteří Pražané a návštěvníci metropole.

Stejnou trasou jako studenti v listopadu 89 - tedy z Albertova k pomníku na Národní třídě - vyrazili po poledni i demonstranti prvního pražského protestu proti summitu NATO. Šlo o asi dvě stovky anarchistů. Během protestního pochodu vykřikovali hesla, bubnovali a pískali. Doprovázela je zhruba desítka policistů. Podle policejní mluvčí Evy Brožové muži zákona nemuseli nijak zasahovat. Organizátoři demonstrace si ale stěžovali na to, že policie často zjišťovala totožnost účastníků akce.

Na poklidné akci si chtěli podle jednoho z účastníků protestu připomenout nejen 17. listopad, ale i vyjádřit odpor proti vojenským zásahům. "Zde začíná za čtyři dny summit NATO a my jako anarchisté a antimilitaristé chceme demonstrovat odpor vůči této organizaci která má ve své podstatě militarismus a udržování kapitalistických vlád u moci a agresi vůči zemím z různých důvodů."

Protestní akce prý měla také připomenout i dnešní svátek Boje za svobodu a demokracii. "My chceme ukázat, že ta studentská revoluce nepřinesla ty požadavky, které byly původně vznášeny, že ta demokracie, která tady panuje, není zase tak svobodná, jak se může na první pohled zdát."

Další fotografie z demonstrace anarchistů v Praze si můžete prohlédnout ZDE . Můžete si také prohlédnout video ve vyšší nebo nižší kvalitě.

Markéta Kaclová, František Lutonský, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme