Před 15 lety vznikl Nadační fond ČRo, ročně pomůže až tisícům lidí

Přesně před 15 lety – 15. prosince 2000 – vznikl Nadační fond Českého rozhlasu. Od té doby se stal respektovanou a uznávanou organizací, na kterou se lidé i četné neziskové organizace obracejí s žádostí o pomoc. Dosud se podařilo vybrat 140 milionů korun. Ročně pomůže stovce nevidomým ve sbírce Světluška a tisícům v jednorázových humanitárních sbírkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světluška zářila na Dyzajn marketu Zima | Foto: David Sedlecký

Pomoc směřuje k lidem z dlouhodobé sbírky Světluška, která byla založena v roce 2003. Ta pomáhá nevidomým nebo lidem se zrakovým postižením. Ročně pomůže stovce z nich. Každoročním vyvrcholením sbírky je benefiční koncert pro Světlušku.

Součástí projektu je od roku 2012 také Noční běh pro Světlušku. A do projektu patří i pojízdná Kavárna Potmě, která putuje po českých městech.

Mezi ty největší patří Pomáhejte s námi pro odstranění následků povodní (v roce 2013), Pustevny vyhlášené na obnovu požárem zničené památky Libušín (2014) a Pomáhejte s námi Nepálu, určené na obnovu vesnic poničených zemětřesením (2015).

Sbírka Pomáhejte s námi Nepálu. Zprava: herci David Prachař a Roman Zach, náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral, šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek a ředitel Centra zpravodajství Tomáš Pancíř | Foto: Anna Kottová

Na fond se obracejí lidé i neziskové organizace a žádají o pomoc.

„Žádost o grant, která přichází, je vždy kontrolována a doplňována kolegyněmi, které radí po telefonu nebo e-mailu. Připravené žádosti jdou následně před grantovou komisi, což je panel šesti až osmi odborníků – podle situace a tématu,“ říká ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip.

„Komise pak ve shodě rozhodne, komu prostředky náleží. Poslední instancí je správní rada nadačního fondu, která posvěcuje to, co grantová komise vybrala.“

První část pomoci ze sbírky ČRo na pomoc zemětřesením poničené nepálské vesnice Simthálí dorazila na místo | Foto: Jaromír Marek

Do akcí Světlušky se zapojují desetitisíce dobrovolníků. „O Světlušce vím, že to bývá 80 tisíc dobrovolníků, při ostatních akcích bych si troufnul říct, že je to až 100 tisíc dobrovolníků. Vedle toho jsou to miliony dárců, kteří přispívají i třeba drobnou částkou. Sto korun je jedna hodina osobní asistence pro nevidomého,“ uvádí příklad Filip.

Michaela Vydrová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme