Před 20 lety zemřel poslední komunistický prezident Gustáv Husák

Vězeň několika prezidentů a prezident mnoha vězňů, to je stručná charakteristika Gustáva Husáka. Vězněm byl celá 50. léta a prezidentem Československa od poloviny 70. let až do pádu režimu v roce 1989. Právě dnes uplynulo 20 let od jeho smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Lubomír Štrougal, Leonid Iljič Brežněv a Gustáv Husák s pionýry

Zleva: Lubomír Štrougal, Leonid Iljič Brežněv a Gustáv Husák s pionýry | Foto: Česká televize

Obrazy s jeho podobiznou visely v každé školní třídě, takže si ho my dříve narození dobře pamatujeme, ať chceme nebo nechceme.

V roce 1969 se Gustáv Husák vyšplhal na špici komunistické strany. Tehdy začala tzv. normalizace, tedy utužení poměrů po sovětské okupaci, a Husák se stal jejím symbolem. Tehdy komunisté zahájili novou vlnu pronásledování odpůrců režimu, uzavřeli hranice a spustili personální čistky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o Gustavu Husákovi připravil redaktor Ľubomír Smatana

1. máj 1969 oslavilo mnoho Čechů a Slováků emigrací a nastalo dvacet let temna. Na sklonku režimu se stal Husákovým vězněm i katolický intelektuál Ján Čarnogurský, který však přesto Husáka hájí.

ČTĚTE TAKÉ: Pamětníci z Dúbravky nedají na Husáka dopustit. Jiní naopak

„Je kuriózní, že za Slovenského státu seděl asi 3 měsíce, ale potom za komunismu téměř 10 let. Za to, že chtěl pro Slovensko větší pravomoci – to je pro mne jako pro Slováka v pořádku,“ tvrdí.

Politickou kariéru začal už ve Slovenském národním povstání, po válce se ale stal obětí stalinistických čistek a skončil na deset let ve vězení. Přesto znovu vstoupil od komunistické strany, po srpnové sovětské okupaci se přiklonil na stranu Moskvy a to ho vyneslo na vrchol moci. Československým prezidentem byl Gustáv Husák 14 let a demisi podal v prosinci 1989. Zemřel v bratislavské nemocnici Na Kramároch a pohřbený je v rodné čtvrti Dúbravka. Na náhrobku je vytesané pouze datum narození, úmrtí a jméno. Údaje o tom, že byl prezident nebo šéf československých komunistů, na náhrobku chybí.

Ján Čarnogurský šel dokonce Gustávu Husákovi na pohřeb a razí myšlenku, že Husák byl především Slovák a až potom komunista. S takovým hodnocením ale nesouhlasí historik Zdeněk Doskočil:

„On po moci toužil, a když se mu naskytla příležitost, tak ji využil. Je to vlastně do určité míry mýtus, který ve slovenském prostředí existuje, i když ze slovenské optiky je to do určité míry pochopitelné.“

Lidé si dnes Husáka pamatují především z nudných Novoročních projevů, ve kterých používal neobvyklou směs češtiny a slovenštiny, a také z komunistických oslav, kde kynul organizovaným manifestacím. Tyto nostalgické vzpomínky zastírají husákovu roli po srpnové okupaci Československa, kdy se stal prodlouženou rukou Moskvy a symbolem normalizace.

„Zřejmě dospěl k závěru, že bude dobré, když to udělá on, než kdyby to udělal někdo jiný. Mimo jiné proto, že byl Husák jako politik velmi sebestředný a sebevědomý. Sám sebe považoval za nejlepšího člověka pro tuto práci,“ říká Doskočil.

Ľubomír Smatana, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme