Před 25 lety v IKEM poprvé implantovali pacientovi defibrilátor

Před čtvrt stoletím voperovali odborníci pražského Institutu klinické a experimentální medicíny do těla prvního pacienta defibrilátor - přístroj, který sleduje srdeční rytmus a elektrickým výbojem je schopen obnovit jeho správnou činnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace

Transplantace | Foto: IKEM

Dnes si IKEM připomíná toto výročí, představuje ale také zcela nové prostory ambulance pro pacienty se srdečním selháním.

V celé České republice se v loňském roce implantovalo už okolo 2000 defibrilátorů a v samotném Institutu klinické a experimentální medicíny to bylo 350. Řekl to přednosta Kliniky kardiologie na IKEM Josef Kautzner ve vysílání Rádia Česko.

Takzvaný kardioverter-defibrilátor (ICD) nejen sleduje srdeční rytmus a dokáže obnovit správnou srdeční činnost, ale díky němu mohou lékaři sledovat činnost srdce svého pacienta i na dálku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Josefem Kautznerem hovořila na Rádiu Česko moderátorka Martina Mašková

"To je poslední trend, který se rozvíjí v posledních létech, že přístroje mohou komunikovat s centrálním pracovištěm přes telefonní linky anebo v tom nejsofistikovanějším systému pomocí mobilního komunikátoru, který je podobný většímu mobilnímu telefonu, a mohou přenášet data o tom implantovaném přístroji."

"To znamená, zda je v pořádku bateriový zdroj nebo zda je v pořádku elektroda, ale mohou také přenášet data o stavu srdečního selhání pacienta, o tom, zda se pacient pohybuje, nepohybuje, zda u něj dochází k zmnožení tekutiny v plicích a zda se chystá zhoršení srdečního selhání," vysvětlil přednosta Kautzner.

Zda a nakolik bude možné tyto informace využít v léčbě pacientů, třeba k časnější léčbě zhoršení srdečního selhání, se ale teprve ukáže. Na toto téma nyní probíhá řada klinických studií, některých se účastní i pražský IKEM.

"To byl i jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli přebudovat naše ambulance, zvětšit prostor pro ambulance srdečního selhání a umožnit také, aby v těchto ambulancích byli kontrolováni i pacienti, kteří mají implantovány přístroje, jako je ICD nebo kardiostimulátor, s možností získávání dat přímo z tohoto přístroje," řekl přednosta Kliniky kardiologie na IKEM v rozhovoru pro Rádio Česko.

Marika Táborská, Martina Mašková, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme