Před 25 lety v IKEM poprvé implantovali pacientovi defibrilátor

Před čtvrt stoletím voperovali odborníci pražského Institutu klinické a experimentální medicíny do těla prvního pacienta defibrilátor - přístroj, který sleduje srdeční rytmus a elektrickým výbojem je schopen obnovit jeho správnou činnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace | Foto: IKEM

Dnes si IKEM připomíná toto výročí, představuje ale také zcela nové prostory ambulance pro pacienty se srdečním selháním.

V celé České republice se v loňském roce implantovalo už okolo 2000 defibrilátorů a v samotném Institutu klinické a experimentální medicíny to bylo 350. Řekl to přednosta Kliniky kardiologie na IKEM Josef Kautzner ve vysílání Rádia Česko.

Takzvaný kardioverter-defibrilátor (ICD) nejen sleduje srdeční rytmus a dokáže obnovit správnou srdeční činnost, ale díky němu mohou lékaři sledovat činnost srdce svého pacienta i na dálku.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Josefem Kautznerem hovořila na Rádiu Česko moderátorka Martina Mašková

"To je poslední trend, který se rozvíjí v posledních létech, že přístroje mohou komunikovat s centrálním pracovištěm přes telefonní linky anebo v tom nejsofistikovanějším systému pomocí mobilního komunikátoru, který je podobný většímu mobilnímu telefonu, a mohou přenášet data o tom implantovaném přístroji."

"To znamená, zda je v pořádku bateriový zdroj nebo zda je v pořádku elektroda, ale mohou také přenášet data o stavu srdečního selhání pacienta, o tom, zda se pacient pohybuje, nepohybuje, zda u něj dochází k zmnožení tekutiny v plicích a zda se chystá zhoršení srdečního selhání," vysvětlil přednosta Kautzner.

Zda a nakolik bude možné tyto informace využít v léčbě pacientů, třeba k časnější léčbě zhoršení srdečního selhání, se ale teprve ukáže. Na toto téma nyní probíhá řada klinických studií, některých se účastní i pražský IKEM.

"To byl i jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli přebudovat naše ambulance, zvětšit prostor pro ambulance srdečního selhání a umožnit také, aby v těchto ambulancích byli kontrolováni i pacienti, kteří mají implantovány přístroje, jako je ICD nebo kardiostimulátor, s možností získávání dat přímo z tohoto přístroje," řekl přednosta Kliniky kardiologie na IKEM v rozhovoru pro Rádio Česko.

Marika Táborská, Martina Mašková, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme