Před 30 lety čeští lékaři poprvé transplantovali játra, o rok později i srdce

Dnes je to přesně třicet let od okamžiku, kdy brněnští lékaři provedli první transplantaci jater u nás. O rok později, 31. ledna 1984, pak v pražském IKEMu poprvé transplantovali srdce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace | Zdroj: Reuters

Rozhlasoví posluchači tehdy měli to štěstí, že mohli být svědky těchto dvou významných mezníků ze světa moderní medicíny. Ve vysílání slyšeli nejen odborné výklady operatérů, ale i autentické dojmy pacientů.

„To mi volal tehdá asistent Leipold a říká: ‚Pane Minář, máme játra, jdeme na to.‘ A v ten moment se mi tak rozechvěly nohy. Ten třes mne držel asi hodinu. Ženě jsem tady nechal akorát vzkaz, že jsem pod kudlou,“ popsal okamžiky před operací Josef Minář, tehdy šestatřicetiletý železničář z Tišnova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž redaktora Jana Hergeta o prvních transplantacích u nás

Kvůli rakovině byla transplantace jater jeho poslední šancí. Nejvíc se mu ulevilo, když se po operaci znovu probudil. „To byl krásný pocit, když jsem slyšel děvčata okolo sebe,“ popisoval.

Po první úspěšné transplantaci jater následovaly další. Tým vedený profesorem Vladimírem Kořístkem podával hned od začátku výkon světové úrovně.

Na operaci vzpomíná i profesor Vladimír Kořístek: „To je příšerný tlak, když člověk dělá něco tak závažného a poprvé.“

„Navíc když dostanete od ministra dopis s povolením, ale za podmínky, že je to pokus na člověku… Tak to se mnou otřáslo, protože vás potom mohou stíhat. A ještě by to posuzovali lidi, kteří o tom moc nevědí,“ popisuje tehdejší pocity.

Brněnská nemocnice si připomíná 30 let od první transplantace jater v Česku

Číst článek

O rok později pak čeští lékaři pokročili ještě dál. V pražském IKEMu poprvé transplantovali srdce. Prvním pacientem byl tehdy čtyřiačtyřicetiletý Josef Divina, technik z ostravských hutí. Prodloužil si tak život o třináct a půl roku. První pacient s transplantovanými játry se těší dobrému zdraví dodnes.

Na první úspěchy navazují naši lékaři dodnes. „V ČR máme všechny transplantační metody zavedené. V současné době žije s transplantovaným orgánem několik tisíc. Více než šest tisíc lidí,“ přiblížil předseda České transplantační společnosti Štefan Vítko.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme