Před 35 lety rozpoutal totalitní režim kampaň proti Chartě 77

Dnes je to 35 let, co v tehdejším Rudém Právu vyšel článek s titulkem Ztroskotanci a samozvanci. Pamětníci si určitě vzpomenou na slova, která ostře kritizovala a odsoudila disidenty a Chartu 77.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pionýři besedují s milicionářem

Pionýři besedují s milicionářem | Zdroj: ČTK

Rudé právo dštilo síru: ‚Snaží se často o nemožné - oživit i politické mrtvoly, a to jak v řadách emigrantů ze socialistických zemí, tak v řadách zbytku třídních nepřátel v těchto zemích, odrodilců, až po různé kriminální a asociální živly.‘

Nebo jiná citace – ‚jde o protiústavní, protisocialistický, protilidový a demagogický hanopis, který hrubě a lživě pomlouvá Československou socialistickou republiku a revoluční vymoženosti lidu.‘ Tak se o Chartě 77 vyjadřovalo Rudé Právo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komunisté přesně před 35 lety rozpoutali nenávistnou kampaň proti Chartě 77, připomněl Nikola Bojčev

Komunistický režim článkem odstartoval proti chartistům masivní kampaň. V desítkách organizací se hned po dopolední směně konala krátká shromáždění, která odesílala UV KSČ a dalším orgánům svá stanoviska k chartě. Lidé byli nuceni podepisovat odsuzující prohlášení.

Komunisté potřebovali k větší věrohodnosti známé tváře. A toho dosáhli později například shromážděním v Národním divadle. 28. ledna 1977 umělci a kulturní pracovníci na závěr shromáždění podepisovali Provolání, později neoficiálně nazývané Anticharta. Na Chartu 77 reagoval třeba herec Jaroslav Moučka.

„Člověk má dnes z toho shromáždění takový slavnostní pocit, že prostě něco skutečně udělal lidem, že řekl rozhodně a pádně lidem, kteří si vlastně ani nezaslouží odpovědi, že to neřekl jen on sám, že celá kulturní fronta řekla: ano, my stojíme za tímto státem, za socialismem, za komunistickou myšlenkou,“ řekl tehdy Moučka.

Komunisté tehdy prostřednictvím televizních kamer zneužili taky Karla Högera, Ladislava Peška, Miloše Kopeckého nebo Radovana Lukavského a už těžce nemocného Jana Wericha.

Podobná nátlaková událost čekala i umělce působící v populární hudbě. A to 4. února v pražském Divadle hudby. Na setkání dohlížel tehdejší ministr kultury Milan Kusák. Provolání četla Eva Pilarová, projev měl Karel Gott a v diskusi vystoupili Karel Svoboda, Karel Vágner, Ladislav Šteidl nebo Jiří Korn. Na konci shromáždění opět lidé podepisovali Antichartu.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme