Před 50 lety obdržel první Čech v historii Nobelovu cenu

,Pracuj, dokonči, publikuj!' To bylo životní krédo Jaroslava Heyrovského. Českého vědce, který počátkem minulého století vymyslel polarografii. A v roce 1959 jako vůbec první Čech obdržel Nobelovu cenu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Heyrovský

Jaroslav Heyrovský | Foto: Archiv

Polarografie je vědecká metoda, pomocí které se dá velmi rychle určit například obsah těžkých kovů ve vodě či složení krve. Václav Pešička v následující minuty věnoval nejen osobnosti Jaroslava Heyrovského, ale také jeho životnímu vynálezu.

"Můj život je úzce spjat s polarografií. Vznikla v roce 1922, kdy vyšlo mé pojednání o elektrickém proudu procházejícím rtuťovou kapkou elektrodou," popisoval v rozhlasovém archivu Heyrovský svůj vztah k polarografii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Pešička popisuje nejen osobnost Jaroslava Heyrovského, ale také jeho životní vynález.

Jaroslav Heyrovský se narodil 20. prosince 1890 do právnické rodiny. Už od dětství inklinoval spíše přírodním vědám. Jeho novoroční pozdravy, které posílal přátelům, byly rentgenové snímky ruky nebo třeba žáby.

University College v Londýně

Po akademickém gymnáziu studoval fyzikální chemii na University College v Londýně. Po válce nastoupil do chemického ústavu Univerzity Karlovy, kde i habilitoval. Zde začal rozvíjet myšlenku měření změn elektrického proudu, který prochází článkem se rtuťovou kapkovou elektrodou při změně vnějšího napětí.

"Zvyšujeme-li plynule napětí proudu, který prochází touto elektrodou a roztokem, a zaznamenáme-li graficky křivky závislosti tohoto napětí na intenzitě proudu, obdržíme diagramy zvané polarogramy," popisoval Heyrovský.

V roce 1925 pak sestavil spolu se svými kolegy přístroj na automatickou registraci závislosti proudu a potenciálu. Metodu nazval polarografií a přístroj polarografem.

5 nejpoužívanějších fyzikálních metod

Polarografie se prudce rozvíjí zejména po druhé světové válce. V té době patří mezi pět nejpoužívanějších fyzikálních metod v analytické chemii.

V roce 1950 pak vniká pod vedením Heyrovského samostatný polarografický ústav. Vrcholem Heyrovského kariéry je získání Nobelovy ceny, kterou získal v roce 1959.

Kromě Nobelovy ceny získal Heyrovský i další ocenění a čestné tituly. Jaroslav Heyrovský zemřel v Praze 27. března 1967 a je pohřben na Vyšehradě.

Václav Pešička, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme