Před 59 lety popravili komunisté Miladu Horákovou

Před padesáti devíti lety skončil život Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pecla a Jana Buchala. Na popraviště je poslal komunistický režim, který v nich viděl nebezpečné odpůrce nové ideologie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková | Foto: www.totalita.cz

Přestože podobné politické procesy byly v ještě větší míře v Polsku a Maďarsku, s výjimkou Albánie jsme byli jediným státem takzvaného východního bloku, kde se komunisté odvážili popravit ženu. Připomíná to historik Karel Kaplan: "Totiž když popravíte ženu, tak dáváte společnosti na vědomí: nezastavíme se před ničím! Tak, dejte si pozor!

Proti rozsudku smrti nad Miladou Horákovou protestoval celý svět. Telegram prezidentu Gottwaldovi zaslal i nositel Nobelovy ceny - Albert Einstein. Komunistický režim s popravou pospíchal a vykonal ji brzy ráno, 27. června 1950. Horáková byla čtvrtá na řadě poté, co kat připravil o život další tři odsouzené ve stejném procesu: Záviše Kalandru, Oldřicha Pecla a Jana Buchala.

Na vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou navázalo dalších 35 politických procesů, ve kterých padlo dalších 10 rozsudků smrti. Dalších 560 lidí dostalo tresty v celkové délce 7.830 let. To je na každého v průměru 14 let.

Marek Janáč, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme