Před 590 lety byl upálen Mistr Jan Hus

Lidé si dnes připomínají 590 let od upálení Mistra Jana Husa. Na něj vzpomenou při různých akcích Církev československá husitská, evangelíci, ale i další protestanti. Dnešní státní svátek upozorňuje na významné historické kořeny českého národa spojené s křesťanstvím. V Husově případě jde o počátek reformace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistr Jan Hus před koncilem

Mistr Jan Hus před koncilem | Foto: www.inquisition2000.de

Za jeho pokrokové názory církev označovala Jana Husa za kacíře. Výrazněji se zapojil do univerzitního života a s některými dalšími osobnostmi dosáhl roku 1409 vydání Kutnohorského dekretu, tedy listiny omezující vliv cizinců na pražské univerzitě.

Z Husova díla jsou známy především traktáty. Pro církev psal latinsky, pro prostý lid česky, jednoduchým a přístupným jazykem. Hus požadoval návrat k chudé církvi, za což na něj byla uvalena klatba. 6. července roku 1415 byl Mistr Jan Hus upálen na hranici v Kostnici na jihozápadě Německa.

Mistra Jana připomenou bohuslužby

V pražské Betlémské kapli se odpoledne konala tradiční slavnostní bohoslužba. Právě v Betlémské kapli Jan Hus pronášel svá slavná kázání. Více nám řekl pražský husitský biskup Karel Bican:

"Je to bohoslužba naší církve, ale jsou tam pozváni ekumeničtí hosté. Bude sloužit bratr, biskup Štěpán Klásek, který je pověřen správou církve a k sobě si ještě zvolí duchovní podle svého vlastního výběru. Hus dal impuls pro vznik i světové reformace. Myslím si, že Jan Hus chtěl reformovat svou vlastní církev."

Této bohoslužby se zúčastní i premiér Jiří Paroubek. Lidé se ale například setkají také v Kozím hrádku na Táborsku, kde Hus kázal, když nesměl působit v Praze. Prezident Václav Klaus zase zamířil se stovkami věřících na slavnostní ekumenickou bohoslužbu do Husova rodiště - do Husince na Prachaticku.

Program letošní vzpomínky vyvrcholil takzvanou Husineckou výzvou a vyhlášením příprav na 600. výročí v roce 2015. Ve výzvě, kterou církevní historici zašlou papeži Benediktu XVI. prosí hlavu katolíků, aby se Hus stal pramenem smíření pro všechny vyznavače Krista.

Martin Drtina, Marián Vojtek, Jan Zítka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme