Před 62 lety se převratem dostali k moci komunisté

25. únor 1948 - datum, které se zapsalo do naší novodobé historie černým písmem. Došlo k mocenskému převratu, po kterém se dostali k moci komunisté. Na čtyři desetiletí se tak naše země dostala do totalitního područí Sovětského svazu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald

Klement Gottwald | Foto: Archiv ČRo

Události roku 1948 byly vyvrcholením dlouhodobého vývoje nejen v Československu ale i ve světě. Především to byla snaha Sovětského svazu vytvořit si své vlastní impérium, a to především ze států střední a východní Evropy, které osvobodil a snažil se, aby se v těchto zemích dostali k moci komunisté a prosovětské režimy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si souhrn událostí, které předcházely a provázely mocenský převrat v únoru 1948

20. února vypuká vládní krize, když dvanáct nekomunistických ministrů, především z řad národních socialistů, lidovců a slovenských demokratů, podalo demisi. Odmítali totiž dál ustupovat některým opatřením komunistů.

V té době se navíc komunistům podle Jiřího Bílka z Vojenského historického ústavu podařilo vyvinout velký tlak ve společnosti. Jednak mobilizovali členskou základnu a své příznivce, uspořádali několik demonstrací, mimo jiné také jednohodinovou generální stávku...

Prezident Beneš tak v podstatě sám čelil tlaku, který na něj vyvíjeli komunisté v čele s Klementem Gottwaldem. Nakonec tedy prezident demisi podepsal a Klement Gottwald mohl vládní kabinet doplnit.

9. května 1948 byla dokončena nová ústava, která uzákoňovala změnu režimu. Edvard Beneš ji ale odmítl podepsat a abdikoval. V té době už vážně nemocný se stáhl do ústraní do Sezimova Ústí, kde v září toho roku zemřel.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme