Před 63 lety komunistický režim popravil generála Heliodora Píku

Dnes si připomínáme 63 let od popravy generála Heliodora Píky. Šlo o první z řady vykonstruovaných procesů, ve kterých se komunisté v čele s Klementem Gottwaldem snažili likvidovat demokraticky smýšlející osobnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Heliodor Píka

Generál Heliodor Píka | Foto: Archiv ČRo

Generál Heliodor Píka byl absolventem několika prestižních vojenských škol a už v období První republiky získal renomé v Československé armádě a měl předpoklady k tomu, aby postupoval až do nejvyšších armádních míst.

„Byl to skutečně specialista v armádě a byl to diplomat, už před Druhou světovou válkou působil zejména na Balkáně, kde získal obrovské zkušenosti, zpravodajské a diplomatické. A potom za války se zapsal do dějin jako vedoucí vojenské mise v Sovětském svazu,“ připomíná historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

V Sovětské svazu však nepodlehl nátlaku komunistů a snažil se československé vojenské jednotky uchránit před politickým vlivem zleva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud generála Heliodora Píky připomněl redaktor Jan Herget

„Píka hájil zájmy Československa, v tomto případě tedy vlastně Londýna. To se mu stalo asi nejvíc osudným; že tento člověk, který taky nahlédl pod pokličku sovětských poměrů, byl pro komunisty po válce nebezpečný. Protože toho hodně věděl,“ dodává historik Tomek.

Krátce po únoru 1948 zatkla Heliodora Píku komunistická vojenská kontrarozvědka a před soudem pak stanul s obviněním z velezrady a špionáže.

Po vykonstruovaném procesu byl generál Píka 21. června 1949 popraven ve věznici na Borech. Rehabilitace se dočkal až v roce 1968, kdy vojenský soud v Praze konstatoval jeho nevinu.

Jan Herget, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme