Před 65 lety přišlo Československo o Podkarpatskou Rus

Před 65 lety přišlo Československo o desetinu svého území. Kraj legendárního zbojníka Nikoly Šuhaje takzvanou Podkarpatskou Rus zabral Sovětský svaz a Češi se tam začali vracet jako turisté zase po roce 1990.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ikonostas v Strukivském chrámu v Jasini (Podkarpatská Rus)

Ikonostas v Strukivském chrámu v Jasini (Podkarpatská Rus) | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatelé této hornaté oblasti znají ale Česko podstatně lépe, protože sem jezdí za prací. Domů si pak vozí nejenom peníze na živobytí a třeba i na rozjezd podnikání, ale také skvělý vztah k České republice. A to přesto, že tady se na ně většina lidí dívá v lepším případě jako na levnou pracovní sílu, v tom horším jako na mafiány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Podkarpatskou Rusy připravil zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana

Čiperný důchodce Vasil s pýchou ukazuje nový penzión na okraji Koločavy. V Česku sice nikdy nebyl, ví ale dobře, kdo za legendárním zbojníkem jezdí. Nalévá nezbytnou vodku a těší se na další sezónu.

Mnoho obyvatel z Podkarpatské Rusi na rozdíl od Vasila v Česku žilo a žije. Rozdíl v platech je propastný a mnozí proto plánují po návratu domů podnikat a některým se jejich sen splnil. Třeba Natálii, která ve vícse Pilipeč vede penzion U Lva:

„Naučila jsme se pracovat v hospodě v Jablonci nad Nisou. Vydělali jsme si třicet procent na ten barák a zbytek peněz jsme si půjčili v bance.“

Čeština je na Podkarpatské Rusi běžná a bohaté Česko má v tomto hornatém kraji velmi dobrou pověst. Například na náměstí v Užhorodu už pár let stojí místo sochy báťušky Lenina socha tatíčka Masaryka.

„Lenin koukal trošku na východ. Rozhodovala tenkrát Moskva. Masaryk je trošku pootočen směrem na západ,“ říká Michal, který ale jezdí na Podkarpatskou Rus už jenom na dovolenou a doma je spíše v Česku.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme