Před 70 lety začala okupace českých zemí nacistickými vojsky

Přesně před sedmdesáti lety 15. března 1939 obsadila německá armáda české země. Druhý den vydal Hitler výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Tento okamžik je označován za jeden z nejhorších okamžiků naší historie, kdy se svobodné a demokratické Československo stalo obětí mocenských cílů Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protektorát | Foto: Rádio Praha

Česká veřejnost si nacistickou okupaci připomněla několika akcemi. Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s městskou částí Praha 6 a občanským sdružením Post Bellum připravil výstavu s názvem "Česká společnost od Mnichova k válce". Pietní vzpomínka událostí před 70 lety proběhla také u památníku parašutistů v Resslově ulici v Praze 2.

Podle Petra Marka z Občanské platformy není dostatek akcí, které by toto osudné datum českému národu připomínaly. Zároveň s tímto výročím si připomněli i 10. výročí vstupu České republiky do NATO: "Které si myslíme, že s ním velmi úzce souvisí takovým vnitřním obsahem. A ten společný obsah je - svoboda není zadarmo."

Vzniku protektorátu předcházelo odtržení Slovenska

Vzniku takzvaného Protektorátu Čechy a Morava předcházelo odtržení Slovenska, o kterém v Berlíně jednal Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem. Ten slovenskému politikovi pohrozil, že pokud nedojde k odtržení, může se stát Slovensko součástí Maďarska.

"Pro Tisa toto bylo natolik silné tvrzení, že se vrátil do Bratislavy a kolem poledne 14. března 1939 vyhlásilo Slovensko samostatnost. Z hlediska světa to znamenalo, že se v podstatě Československo rozpadlo zevnitř. A Hitler mohl argumentovat, že okupace je vlastně pacifikační akce k tomu, aby zajistil klid středoevropského prostoru," přiblížil reakci Jozefa Tisa historik Jan B. Uhlíř.

Těsně před okupací českých zemí ještě jednal tehdejší československý prezident Emil Hácha s Adolfem Hitlerem. Průběh jejich setkání popisuje Jan B. Uhlíř: "Adolf Hitler po krátkém Háchově úvodu konstatoval, že Československo se za ten půlrok po 'Mnichovu' v podstatě nepoučilo. Uvedl, že benešovské tendence stále přetrvávají, a že německá armáda v šest hodin ráno překročí hranice Čech a Moravy a bude toto území okupovat."

To se také stalo. 15. března 1939 obsadila území Čech a Moravy německá armáda. Pro český lid byla okupace porážkou, ale prakticky okamžitě začal vznikat vnitřní i zahraniční odboj. Ten výrazně pomohl k následnému svržení nacistické diktatury a obnovení samostatného Československa.

Vědí podle vás mladí lidé dost o Protektorátu Čechy a Morava a událostech před 70 lety?Hlasujte v naší anketě!

Monika Horská, Katka Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme