Před 97 lety vzniklo Československo. Výročí připomíná řada pietních akcí

Sedmadevadesáté výročí vzniku samostatného Československa dnes připomíná řada pietních akcí. Na pražském Vítkově se tradičně sešli nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Nad Prahou už také proletěly dvě stíhačky a jeden dopravní letoun. Veřejnost pak má mimořádně přístup do Kramářovy vily nebo některých částí Poslanecké sněmovny a Senátu. Večer prezident udělí významným osobnostem státní vyznamenání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický na pražském Vítkově

Prezident Miloš Zeman a ministr obrany Martin Stropnický na pražském Vítkově | Foto: Filip Jandourek

Politické špičky si na pražském Vítkově dopoledne připomněly pietním aktem nejen založení samostatného Československa, ale také památku obětí první světové války.

Pietu zahájil prezident Miloš Zeman pozdravem Vojáci nazdar!, po kterém následovala vojenská přehlídka.

Věnce kladli k hrobu neznámého vojína společně i premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a šéfové obou komor parlamentu - Milan Štěch a Jan Hamáček.

Politici v čele se Zemanem si na Vítkově připomněli vznik státu | Foto: Filip Jandourek

Přítomní drželi také minutu ticha, po které následoval vojenský pochod. Poté nad Prahou přeletěly vojenské letouny české armády - C1-601 Challanger a dva stíhací letouny JAS-39 Gripen.

Zeman novinářům při odchodu z akce řekl, že dnešní svátek považuje za rozhodně nejdůležitější připomínku státnosti. „Při vší úctě k 1. lednu 1993 (1. ledna vznikla ČR, pozn. red.) považuji tento svátek za základ, protože teprve tehdy vzniklo nezávislé Československo,“ dodal.

Podle Sobotky je dnešek „příležitostí, abychom promýšleli naše dějiny“. „Celý letošní rok byl vynikající příležitostí setkat se s našimi veterány, s těmi, kdo přežili,“ řekl premiér novinářům.

Václav Neckář i Pavel Nedvěd. Prezident udělí státní vyznamenání 36 osobnostem

Číst článek

Politici v čele se Zemanem si na Vítkově připomněli vznik státu | Foto: Filip Jandourek

Prezident Zeman se pak v poledne setkal na Pražském hradě s diplomaty. Uvedl, že za poslední rok se něco zlepšilo a něco zhoršilo. Vyzdvihl mimo jiné růst hrubého domácího produktu v Česku, k negativům zařadil migrační krizi zaviněnou podle něj terorismem na Blízkém východě.

Večer pak ve Vladislavském sále prezident udělí a propůjčí 36 osobnostem státní vyznamenání. Předávání se na Pražském hradě nezúčastní rektoři veřejných vysokých škol. Akademici bojkotují ceremoniál kvůli tomu, že Miloš Zeman nepozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera.

Politici v čele se Zemanem si na Vítkově připomněli vznik státu | Foto: Filip Jandourek

Zeman dnes v reakci na to řekl, že rektorům, kteří na protest nejdou na Hrad sledovat vyznamenání, vlastně děkuje. Uvolnili prý místo pro další příbuzné vyznamenaných.

Díky za volná místa, vzkázal Zeman rektorům, kteří nejdou na Hrad

Číst článek

Rektoři si vznik samostatného státu dnes připomněli tím, že položili květiny u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka v Praze. Uctili tak také památku prvního československého prezidenta.

Zatímco na Pražském hradě budou kvůli oslavám po celý den nepřístupné některé budovy a večer se areál uzavře celý, pro návštěvníky se naopak otevře Kramářova vila nebo části Poslanecké sněmovny a Senátu.

Politici v čele se Zemanem si na Vítkově připomněli vznik státu | Foto: Filip Jandourek

Do sněmovny mohou lidé nahlédnout od 9 do 16 hodin. Uvidí například jednací sál, kuloáry i speciální výstavu. „Výstavu jsme připravili u příležitosti zahájení práce Prozatímního národního shromáždění v roce 1945,“ přiblížil předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Politici v čele se Zemanem si na Vítkově připomněli vznik státu | Foto: Filip Jandourek

Senát se veřejnosti otevře také od 9 do 16 hodin. Lidé si mohou prohlédnout prostory Valdštejnského a Kolovratského paláce v Praze. Poprvé také uvidí osobní schodiště Albrechta z Valdštejna ze 17. století.

„Jedná se o schodiště, které vede z prvního patra, kde je hlavní sál, a bylo možné se s ním dostat až do druhého patra, kde byly tehdy komnaty Valdštejnovy dcery. Byla ale možnost projít až do Valdštejnské zahrady,“ popsala Denisa Čermáková z kanceláře Senátu.

Valdštejnský palác, sídlo Senátu | Foto: Senát PČR

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme