Před bleskovými povodněmi by měly varovat SMS zprávy

Letošní povodně, které napáchaly největší škody na severní Moravě, odstartovaly projekt nového varovného systému. Právě o něm iskutovali meteorologové, záchranáři a starostové postižených obcí v Poslanecké sněmovně. Základním principem úspěšného varování je včasná výstraha, například pomocí SMS zpráv, a srozumitelnost informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstraňování povodňových škod na Novojičínsku | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Příčinou přívalové povodně jsou intenzivní bouřky, často na malém území. Varování před nimi začíná u meteorologů, kteří je ale dokážou předpovědět jen velmi těžko.

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) chtějí k novému systému přispět lepšími technologiemi. Co je jejich cílem, upřesnil meteorolog Milan Šálek:

"O co se budeme snažit, bude lokalizace bouří, odhad jejich okamžitého postupu a zpřesňování okamžité výstrahy na konkrétní okresy, kde již víme, že bouřková činnost probíhá, kde bude intenzivnější a podobně," uvedl.

Meteorologové také změní režim vyhodnocování srážek. Namísto současné aktualizace jednou za hodinu to bude každou čtvrthodinu. Ve výsledku tak dokážou přesněji lokalizovat místa, kterým hrozí nebezpečí, a výstrahu už nebudou vydávat v měřítku krajů, ale pro konkrétní okresy.

Tuto informaci přivítal i Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou, kde při letošní povodni zemřeli čtyři lidé. "Zaznělo, že meteorologové už jsou schopní rozklíčovat určité oblasti na okresy, to je samozřejmě posun. Další posun bude určitě v informovanosti přes mobily. I obce samotné budou muset zainvestovat do lepšího varovného systému," podotkl starosta.

Včasná výstraha a přesné informace - základ úspěšného varování

Prezident České protipovodňové asociace Jan Papež zdůraznil, že pro lidi, kterým hrozí povodeň, není podstatné, že pár kilometrů od nich spadne větší množství srážek. Musí se ale dozvědět, že právě k nim tato voda doteče a může je vyplavit.

Proto by součástí nového systému mělo být i varování zprávami SMS a lepší využití kamerových systémů a měřících zařízení. Takto získaná data pak zpracuje nový software.

Úspěšně už tento princip vyzkoušeli ve Zlínském kraji. Tamní bývalý primátor a poslanec ODS Tomáš Úlehla na semináři vysvětlil, co by tento přístup přinesl lidem:

"Mohli by si být jisti, že budou precizně a srozumitelně informováni a že budou přesně dané kompetentní orgány a instituce, které jim budou nápomocny nejen jako servis, ale budou jim přesně schopny říct takovou informaci, která bude v daný moment nejužitečnější a tedy i nejjednodušší ke splnění," řekl Úlehla.

Proti povodním je účinná také prevence, a proto se ministerstvo životního prostředí chce zaměřit na lepší úpravu krajiny. I u malých silnic a polních cest by měly vznikat strouhy pro odtok vody a erozi půdy by zase měla bránit stromořadí.

Nový systém, který by lépe varoval před náhlými povodněmi, má stát 10 až 15 miliard korun. Legislativní rámec mu bude muset dát až sněmovna vzešlá z podzimních voleb.

O letošních povodních si přečtěte také:
Vláda schválila peníze pro kraje a obce na likvidaci povodňových škod
Kvůli povodním přijde státní rozpočet o miliardy korun
V obcích, které zasáhla blesková povodeň, pokračuje úklid a sčítání škod
Na Žďársku našli čtrnáctou oběť povodní
Přívalové lijáky potrápily Příbramsko, Vysočinu i Novojičínsko
Povodněmi zasažený Olomoucký kraj žádá o další peníze
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Vláda chce podpořit lepší protipovodňovou ochranu
Povodně si vyžádaly už třináct obětí
S odklízením následků povodní pomáhají vojáci
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme