Před Českým rozhlasem bude stát tank z 2. světové války

Před budovu Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech bude v úterý po 11. hodině vystaven stíhač tanků "ČS.ROZHLAS" z Pražského povstání. Autentické obrněné vozidlo zapůjčuje Vojenský historický ústav pro vzpomínkové akce k 60. výročí bojů o Český rozhlas. Na Vinohradské třídě tak začíná série vzpomínkových akcí, která vyvrcholí Rekonstrukcí bojů o Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukořistěný stíhač tanků Hetzer | Foto: Alexandr Pícha

"Povstalecký stíhač tanků chceme vystavit před Českým rozhlasem hlavně pro veterány Pražského povstání, kteří 5. května přijedou na pietní akt a na Rekonstrukci bojů o Český rozhlas. Uvidí tak po 60 letech obrněné vozidlo, kterého se zmocnili na Smíchovském nádraží v Praze," vysvětluje vedoucí projektu Rekonstrukce bojů o Český rozhlas Alexandr Pícha.

"Vlastenci se stíhačem tanků "ČS.ROZHLAS" v kritických chvílích bránili rozhlasovou budovu na Vinohradech. S dalšími ukořistěnými stíhači tanků povstalci odvrátili útok německé pěchoty tanků na vysílačku Českého rozhlasu ve Strašnicích," dodává Alexander Pícha.

Stíhač tanků "ČS.ROZHLAS" bude stát před budovou Českého rozhlasu na Vinohradech do 7. května, kdy bude odvezen nazpátek do Vojenského technického muzea v Lešanech. Český rozhlas, Policie ČR, Vojenský historický ústav a další instituce pořádají unikátní Rekonstrukci bojů o Český rozhlas v předpremiéře 5. května 2005 v Balbínově ulici. V plném rozsahu budou boje na Vinohradské (tehdy Schwerinově) třídě a v Balbínově ulici předvedeny 7. května 2005 v 15:00

Více informací k Rekonstrukci bojů o rozhlas můžete nalézt na adrese http://www.rozhlas.cz/valka. Podrobnější údaje o stihači tanků Hetzer naleznete také na http://www.rozhlas.cz/wwii/technika_nemecko/_zprava/152997.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme