Před cestou na olympiádu do Londýna se připojistěte, radí ministerstvo

Časomíra odpočítává poslední dny a hodiny do začátku olympijských her v Londýně. O české turisty, kteří by se v Británii dostali do nesnází, se může postarat konzulární služba ministerstva zahraničí. Na dobu konání her posílí poskytovaný servis a kromě běžných úředních hodin na velvyslanectví budou pracovníci konzulátu i přímo v Českém olympijském domě. Mnoha případným problémům je ale možné předejít už před odjezdem do Londýna a na řadu nesnází se dá připravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskoti. Olympiáda v Londýně 2012

Maskoti. Olympiáda v Londýně 2012 | Foto: Jiří Hošek

„Británie není v Schengenu. To znamená, že je třeba počítat i s tím, že na hraničních přechodech jsou pořád kontroly. A myslím si, že v době olympijských her budou dosti podrobné,“ upozorňuje hned na první úskalí cesty do Londýna vrchní ředitelka sekce konzulární a právní na ministerstvu zahraničí Jana Reinišová.

Náš velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský radí našim turistů obrnit se při cestě do Londýna trpělivostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek redaktorka Pavla Nováka si můžete také poslechnout

„Určité problémy se dají čekat i při příjezdu nebo příletu na britské hranice. V poslední době se vytvořila, vzhledem k některým úsporným opatřením, která přijala britská vláda v oblasti imigrační a hraniční služby, poměrně napjatá situace zejména na londýnském letišti Heathrow, kde v posledních týdnech docházelo k případům, že se čekalo čtyři hodiny po příletu na odbavení pasovou kontrolou.“

Stávka na letišti Heathrow

Odbory státních zaměstnanců vyhlásily na čtvrtek 26. července stávku. Dlouhé fronty na letišti Heathrow jsou tedy velmi pravděpodobné.

Ministerstvo zahraničí také doporučuje pořídit si kopie dokladů a uložit si je odděleně od originálů pro případ jejich ztráty. Nenosit s sebou velké částky v hotovosti a spíše platit kartami. Pamatovat také na to, že případná lékařská péče může být na britských ostrovech drahá. Radí proto se připojistit.

Při problémech v Londýně pomůže český konzulát v nonstop režimu

Číst článek

„Británie sice je v Evropské unii, to znamená, že základní ošetření je zdarma. Akutní ošetření, návštěva lékaře je možné využít jenom na evropský zdravotní průkaz. Nicméně pokud je něco zásadnějšího nebo v některých zařízeních je potřeba něco doplatit v hotovosti, je vždy lepší mít zdravotní cestovní pojištění,“ říká Reinišová.

Na stadion jen s deci vody

Je ale lepší myslet na samotné sportovní klání než na nemoci a zranění. Sekční ředitelka ministerstva zahraničí upozorňuje také na omezení platná na stadionech.

Velvyslanectví České republiky v Londýně
Úřední hodiny: pracovní dny 9-13 a 14-16h
Adresa: Notting Hill Gate, Kensington Palace Gardens 26
Telefon: 020 72 43 79 19 nebo koncovka 79 88
Po celou dobu her bude také fungovat speciální konzulární pracoviště v Českém olympijském domě
Úřední hodiny: denně 10-14h
Adresa: Business Design Centre, Islington, Upper Street 52 (u stanice Angel na lince Nothern Line).
Telefon: +44 781 842 12 83
Britská policie

Telefon: 101, v případě naléhavých situací (ohrožení na životě, oloupení nebo dopravní nehoda) 999

„Bude povolena pouze jedna taška nebo kabelka s sebou. Co se týká nápojů, tak pouze deci nápoje, ale budou tam kohoutky nebo kontejnery s vodou, kde bude možné si načepovat, nebudou dovolovat chodit s více zavazadly, jenom s tím, co se vejde pod sedadlo nebo na klín,“ doplňuje.

Obecným doporučením je dodržovat pokyny pořadatelů a také britské policie, která je známá tím, jak je nekompromisní a všem měří stejným metrem. Když už by se Čech dostal do křížku s předpisy, je tu další dobrá rada.

„Pokud se stane, že někdo je chycen, tak ne příliš smlouvat. Je lepší zaplatit pokutu a vyřídit to co nejrychleji. Většinou důsledky poté, co jsou nějaká větší dohadování, jsou daleko horší než začátku. Vždy rada a v Británii zvlášť – radši vyřídit co nejrychleji. A pokud má člověk pocit, že se mu stalo bezpráví, tak potom si jít stěžovat,“ dodává Reinišová.

Třeba i na náš konzulát, kde se mohou zajímat o to, jestli místní úřady našemu občanovi neukřivdily.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme