Před čtyřiceti lety vystrašil komunisty jeden list papíru. Vznikla Charta 77

S nově příchozím rokem si připomínáme i vznik Charty 77, mimořádně důležitého dokumentu, který komunisty rozzuřil a vystrašil. Nositel Nobelovy ceny za literaturu, český spisovatel Jaroslav Seifert ho podepsal přesně před čtyřiceti lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charta 77

Charta 77 | Foto: zdroj: ČT24

Jaroslav Seifert se podepsáním Charty 77 stal se jedním z 1800 lidí, kteří do Sametové revoluce připojili svůj podpis pod dokument. Ten se později ukázal jako klíčový pro pád komunistického režimu v Československu.

Jedním z důvodů vzniku Charty 77 byl soudní proces s muzikanty kapely The Plastic People of the Universe. Československá vláda se o rok dřív zavázala naplňovat úmluvu z Helsinské konference, tedy dodržovat lidská práva. Dělala ale pravý opak, čehož využili disidenti a začali režimu připomínat jeho vlastní závazky.

Zemřela Libuše Šilhánová, jedna z prvních signatářek Charty 77 a bojovnice za lidská práva

Číst článek

„Na to jsme jaksi navázali a snažili jsme se to brát vážně. Je třeba si ale uvědomit, že charta nebyla žádný spolek – chartisté se nikdy nesetkali, protože to nešlo,“ vzpomíná filozof Jan Sokol.

Podpisy pod Chartu 77 sbírali její strůjci dost konspirativně, i tak mnohé archy Státní bezpečnost zabavila. U vzniku Charty byl i Petr Uhl, který měl v té době za sebou už čtyři roky vězení. „To slovo ,charta‘ je vynález Pavla Kohouta,“ připomíná.

Komunistický režim zareagoval na vznik Charty dost tvrdě, začalo okamžité zatýkání, vyhazovy z práce a šikanování všeho druhu. Kostky už ale byly vrženy, podle historiků se stala Charta 77 jedinou oficiální opozicí režimu.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme