Před čtyřmi lety zemřel Havel, lidé si ho připomenou vytaženými nohavicemi

Pokud dnes potkáte nápadně mnoho lidí s vyhrnutými nohavicemi, nedivte se. Je to záměr. Tímto gestem si totiž lidé už tradičně připomínají prvního polistopadového prezidenta Československa Václava Havla. Zemřel před čtyřmi lety, 18. prosince 2011, ve věku 75 let. Státního pohřbu v katedrále svatého Víta se účastnilo 16 hlav států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krátké kalhoty, nohavice | Foto: Den Václava Havla

„Rozhodla jsem se dnes takto uctít jeho památku, protože si vážím toho, že můžeme žít v demokratickém státě," odpověděla před rokem Anna, která se s vyhrnutými nohavicemi připojila k iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé si celou řadou akcí připomenou Václava Havla, který zemřel před 4 lety. Více od Evelyny Kulíškové

A stejná akce se chystá i letos. Jen na sociálních sítích si pozvánku k vyhrnutí nohavic, které odkazuje na všeobecně známé Havlovo vkročení do politického života v roce 1989 a prezidentskou inauguraci ve viditelně povytažených kalhotách, předalo na 11 tisíc lidí.

„Byli bychom rádi, kdyby se lidé s krátkými kalhotami během dne potkávali, třeba se na sebe pousmáli a prostě šířili tu dobrou náladu," řekl organizátor Tomáš Pikola a dodal, že v Česku se chystá celá řada dalších připomínkových akcí. Včetně průvodů. Jeden vyrazí do ulic v Brně a další z Václavského náměstí na Pražský hrad, kam lidé přinesou velké plastové srdce.

Srdce pro Václava Havla v Litomyšli | Foto: Petr Veber

Obří památeční srdce si mohou lidé prohlédnout také v Litomyšli. Před čtyřmi lety ho odlili umělci z tisíců svíček, které lidé zapálili v den Havlova úmrtí.

„Výška je přesně dva metry. Samotný vosk bude vážit asi 2,3 tuny. Je to 115 voskových kvádrů," řekl tehdy výtvarník Lukáš Gavlovský. Symbol srdce se tak stal i typickou připomínkou Havlova odkazu.

„Je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě," okomentoval Václav Havel reakce na své vkročení do politického života v roce 1989.

„Jsem si každým dnem jistější, že by vůbec neškodilo, kdybychom udělali něco pro to, aby tu a tam přece jen zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí," řekl Václav Havel na konci novoročního projevu z roku 1997.

Rekviem za bývalého prezidenta bude od 18 hodin v pražském kostele sv. Anny sloužit pražský arcibiskup a někdejší Havlův spoluvězeň Dominik Duka.

Olga:

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme