Před dvaceti lety byla zrušena StB

Přesně před dvaceti lety, poslední lednový den roku 1990, tehdejší federální ministr vnitra Richard Sacher vydal a podepsal rozkaz zrušit všechny složky komunistické tajné policie. Rozkaz vstoupil v platnost 15. února, Státní bezpečnost tak po 42 letech ukončila své smutně proslulé působení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historik Pavel Žáček | Foto: Anna Duchková

Podle historika a ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka některé složky StB ministrovu rozkazu přeci jen unikly:

"Týkalo se to dvou útvarů. Správy vývoje automatizace StB, o které ministr nevěděl, protože byla nově pojmenována, respektive definována jako útvar Státní bezpečnosti až v lednu roku 1989. Druhým byl útvar hlavní správy vojenské kontrarozvědky, která přecházela na základě rozhodnutí vlády pod ministerstvo obrany, takže vnitro již na ni nebralo zřetel."

Přehrát

00:00 / 00:00

Před dvaceti lety byla zrušena StB. Téma pro ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka.

Z dostupných informací vyplývá, že krátce před zrušením StB vykazoval jejich aparát až desítky tisíc spisů, což potvrzuje i Žáček.

"V roce 1989 StB vedla složky asi 100 000 lidí, přičemž celkem v roce 1990 evidovala zhruba 18 000 zaměstnanců," řekl Žáček v ranním interview.

Jména přímých zaměstnanců někdejší Státní bezpečnosti byla zveřejněna teprve v roce 2009. Někteří její důstojníci ale slouží v nástupnické BIS dodnes. Podle Pavla Žáčka ale práce pro StB nemusí být překážkou pro některé zaměstnavatele."

"Jednotlivé přijímací procedury v bezpečnostních složkách státu jsou čistě na libovůli zaměstnavatele. Je ale jasné, že díky přítomnosti těchto lidí ve veřejném životě se společnost těžko vyrovnává i po dvaceti letech."

Eva Rajlichová, Lukáš Vincourek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme