Před dvěma dny vybouchla část výroby v ostravské chemičce

Ostravská chemička Borschodchem-MCHZ až po 24 hodinách informovala o čtvrtečním výbuchu na lince na výrobu nitrobenzenu. Při havárii nebyl nikdo zraněn ani nevznily škody na životním prostředí, zato škoda podniku je obrovská. Linka je kvůli havárii vyřazena z provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna, chemická | Foto: továrna

K explozi došlo uvnitř havarijního zásobníku a následně se poškodilo výrobní zařízení. Mluvčí chemičky Lubomír Lubojacký uvedl, že jsou už známy předběžné škody. Definitivní sumu ale odborníci vyčíslí až v polovině ledna. "V každém případě je všechno u nás zabezpečeno tak, že nedojde k ohrožení životního prostředí ani ničeho dalšího. Rozsah škody budeme moci stanovit, až budeme to zařízení postupně demontovat a očekáváme, že by se tak škoda mohla pohybovat asi kolem 100 miliónů korun. Ostatní povozy jsou v běžném, normálním režimu, tak jak jsme plánovali."

Tato částka se ale ještě může výrazně změnit, protože přesný rozsah škody na výrobním zařízení zatím vedení společnosti nezjistilo. Zatím ani není jasné, proč k výbuchu došlo. Pro objasnění jeho příčin ustanovilo vedení společnosti speciální vyšetřovací komisi. Výrobu nitrobenzenu chce firma obnovit na záložní druhé lince ještě do konce tohoto týdne.

Markéta Kaclová, Ivana Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme