Před hlasováním o důvěře vládě byl ve Sněmovně klid

V pátek třináctého se nový tým premiéra Jiřího Paroubka podrobí v Poslanecké sněmovně hlasování o důvěře vládě. Zatím se zdá, že hladce získá podporu všech 101 koaličních poslanců, a to k získání důvěry stačí. Pouhý den před klíčovým hlasováním byla atmosféra v Poslanecké sněmovně poklidná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Klidný je i premiér Jiří Paroubek, který pevně věří, že jeho vládu podpoří alespoň všichni koaliční poslanci: "Já předpokládám, že ano. Mám informace od předsedů klubů." Podporu vládě potvrdili i ti sociální demokraté, kteří ještě nedávno váhali.

Jedním z rebelů byl i Jan Kavan, který ve čtvrtek potvrdil, že vládu podpoří:"Proč si myslíte, že člověk může měnit názor každých 5 minut?," řekl Radiožurnálu. Své "ano" pro Paroubkův kabinet avizoval i Vladimír Laštůvka: "Telenovela doufejme skončila a připravuje se další díl."

Šéfové všech poslaneckých klubů ve čtvrtek ubezpečovali, že v pátek nebude ve Sněmovně chybět žádný z jejich poslanců. O stoprocentní docházce poslanců KDU-ČSL je třeba přesvědčený šéf jejich klubu Jaromír Talíř: "Nemám žádný signál, že by někdo nepodpořil."

Právě to ale celkem jistě udělá opozice. Komunisté vládu nepodpoří také proto, že by jejich hlasy Paroubkovu kabinetu jen přinesly v důsledku další krizi. Lidovci a unionisté totiž nechtějí být ve vládě podporované komunisty. "Naše případná podpora by skutečně znamenala hledání dalších možností," poznamenal šéf komunistické frakce ve Sněmovně Pavel Kováčik. Jasné negativní stanovisko ODS znovu potvrdil předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý.

Zatím každá vláda v historii České republiky důvěru Sněmovny získala. Koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU sestavila už třetí společnou vládu za vládu za necelé tři roky.

Milan Kopp, Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme