Před komisí pro kauzu CME vypovídali další svědci

Parlamentní vyšetřovací komise pro kauzu CME zatím nechce, aby se do pátrání po vinících prohrané desetimiliardové arbitráže vložila policie. Při svém výslechu před poslanci to požadoval bývalý šéf Novy a nynější senátor Vladimír Železný. Proti jeho tvrzení, že arbitráž byla zmanipulována, se ale postavili dva klíčoví svědci: někdejší ministři financí Pavel Mertlík a Jiří Rusnok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Michal Kamaryt

Podle exministra Rusnoka nelze jednoznačně říct, kdo za prohranou arbitráž může. Arbitráž je jako loterie - není spravedlivá, míní Rusnok. "V konečném důsledku za to asi může i náš velmi nejednotný postoj vnitřně."

Vladimír Železný ale argumentoval tím, že Česko mohlo použít jím nabízený dokument z pera CME, kde američtí právníci hodnotili své šance ve sporu bledě. "Dospívají doslova k závěru: naše situace věru není růžová. Přesto vyhráli."

Železný také znovu upozornil na údajný padělek pod hlavičkou tehdejší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání - ten je podle něj jedním z hlavních důvodů prohry.

Šéf vyšetřovací komise, poslanec ČSSD Stanislav Křeček si tím ale není jist. Odpovědnost by prý rozdělil. "Mezi radu, snad vládní úředníky, vládu, ale snad i mezi justici, protože jestli do dnešní doby není naše justice schopna říct, komu vlastně patří televize Nova, co pak můžeme chtít zjistit o právních poměrech v tomto státě?"

Závěrečnou zprávu by parlamentní vyšetřovací komise pro kauzu CME měla předložit v červnu.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme