Před ministerstvem se chystá demonstrovat 2500 lidí z lesnických firem

Zhruba 2500 lidí z lesnických a dřevařských firem hodlá zítra demonstrovat před ministerstvem zemědělství. Nelíbí se jim změny v obchodní politice státního podniku Lesy ČR, které podle nich ohrožují tisíce pracovních míst v lesním hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka odborářů

Stávka odborářů | Foto: Jan Rosenauer

Na akci budou podle odborářů budou burácet motorové pily, chybět by nemělo ani dřevo či další materiál z lesa. "Demonstrovat budeme za to, aby se zachovala práce, nezavíraly se firmy a stát vytvořil slušné podmínky, aby odvětví mohlo lépe dýchat," řekl předseda Odborového svazu dřevo-lesy-voda Rudolf Kyncl.

Ministerstvo zemědělství odmítá tento postup jako neadekvátní. "Lidem v lesích nikdo práci nebere," reagoval mluvčí Martin Severa. Snahou je podle něj naopak nastolit rovnou soutěž o práci ve státních lesích na základě tendrů. Odboráři žádají, aby ministr zemědělství Jaroslav Palas, který má na demonstraci vystoupit, jasně řekl, jak si státní politiku v lesích a úlohu LČR představuje.

Palas předloni odvolal tehdejšího generálního ředitele LČR Jiřího Olivu a později to zdůvodnil nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu, který zjistil v hospodaření firmy chyby. Lesy ČR podle kontrolního závěru zadávaly 72 procent zakázek bez výběrových řízení a 90 procent dřeva prodávaly tzv. nastojato lesnickým firmám, což prý nebylo výhodné. Nové vedení v čele s Kamilem Vyslyšelem mělo tuto situaci napravit.

Státní podnik začal měnit obchodní vztahy tak, aby se práce v lesích zadávaly na základě výběrových řízení a aby kontroloval větší část obchodu se dřevem. Změny ale vyvolaly nevoli lesnických firem i odborů, které kritizují údajně chaotický postup Lesů ČR a nevýhodnost nově nabízených smluvních podmínek.

Velký odpor vyvolalo lednové oznámení podniku, že minulé smlouvy na práce v 72 procentech státních lesů jsou neplatné. Palas minulý týden ve snaze uklidnit situaci odvolal generálního ředitele LČR Kamila Vyslyšela a předsedu dozorčí rady Jana Grůzu (KDU-ČSL).

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme