Před námi je poslední prázdninový víkend

Kam se vydat během posledního prázdninového víkendu? Jak se duševně připravit na nový shon a stres? Třeba návštěvou Moravské galerie v Brně, nebo výletem do Horšovského Týna. Můžete také oslavit společně s obyvateli Příbora na Novojičínsku tři čtvrtě tisíciletí od založení města. Tak to vše a samozřejmě mnohem více Vám nabízí pravidelný páteční magazín Radiožurnálu...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě zajímavé expozice nejdete v Regionálním technickém muzeu v Kopřivnici. Jak nám řekl kurátor sbírek Karel Rosenkranz, k vidění je 60 automobilů - z toho je 36 osobních a 8 závodních.

Regionální muzeum v Kopřivnice také nabízí expozici, která přibližuje život jednoho z nejlepších světových atletů a především kopřivnického rodáka Emila Zátočka a jeho manželku Danu.

Až do 9. září byla prodloužena výstava deníků a fotografií Františka Drtikola. Expozici najdete v pražském Památníku národního písemnictví. Zahrnuje Drtikolovy rané fotografie.

Pražské divadlo Minor zve na víkendová přestavení, cituji: "strašlivé komedie s čertem a ještě strašlivějším do pekla zmizením Fausta při strašlivém faierverku a hrůzyplném hromobití". Hraje se na nádvoří Novoměstské radnice na Karlově náměstí, začátek je oba víkendové dny v 21 hodin.

Mikulov a Valtice hostí o nadcházejícím víkendu Mezinárodní festival pěveckých sborů. Zahajovací koncert je na programu dnes ve 20 hodin v mikulovské Ditrichštejnské hrobce, zítra od 18. hodin budou skladby znít na zámku ve Valticích. Třetí koncert - "Te Deum" - začne v neděli ve 14 hodin v Chrámu svatého Václava opět v Mikulově.

Po roce se do České Skalice vrací výstava jiřin. V areálu a okolí maloskalické tvrze se bude konat ode dneška až do neděle - vždy od 8. do 17. hodin - jako součást tradičních jiřinkovských slavností.

Příznivci rockové hudby si přijdou na své zítra v Kutné Hoře. Od půl čtvrté odpoledne až do dvou hodin v noci tam totiž bude probíhat druhý Kutnohorský festival. Organizátora Pavla Apolena jsme se zeptali, na které hudební skupiny se můžeme těšit.

Příjemný tip na výlet nabízí naše plzeňská spolupracovnice Jana Mertová. Je do Horšovského Týna - ten je známý především svými historickými památkami. Z Plzně se vydáte na Domažlice a přibližně po 45 kilometrech dojedete do Horšovského Týna. Jeho zámeckou a hradní dominantu rozhodně nemůžete přehlédnout.

Chcete-li si poslední chvíle prázdnin užít v klidu, vydejte se třeba na výstavu. V Moravské galerii Brno připravili jednu s dlouhým názvem: "Fotografie jako umění v Československu let 1959 až 68". Jak dodává Simona Juračková, z Moravské galerie.

Z autorů připomenu jen namátkou - Hontu, Fejfara, Sudka, Reichmana nebo Saudka. Expozici o československé fotografii konce 50. a 60. let najdete v Místodržitelském Paláci Moravské galerie Brno.

Chcete vidět, jak vypadá rozhlasová kuchyně? Vydejte se do Ústí nad Labem. Tamní studio Českého rozhlasu totiž na zítřek připravilo Den otevřených dveří mezi 10. a 15. hodinou. Nachystána je také výstava cestopisných fotografií kolegy Miroslava Konvaliny "Z jiného světa". Ústecké studio najdete v ulici Na schodech.

Místní železniční trať Zadní Třebáň - Lochovice na Berounsku oslaví v sobotu 100 let. Součástí bude jízda parního vlaku, příjezd císaře Františka Josefa, nebude chybět doprovodný program. Oslavy lokálky začínají na nádraží v Zadní Třebáni zítra o půl osmé ráno.

Se sezónou se budou loučit ve Westernovém městečku Šiklův Mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem na Vysočině. V 15 hodin začne na rodeo aréně koncert Františka Nedvěda a po něm vystoupí dvojice Náhlovský - Mladý. O půl dvanácté začne westernová show. Na půl devátou večer je pak připraveno "Exkluzivní noční vystoupení".

Příznivci pochodů by teď měli zpozornět. Mám tu pozvánku na dálkových pochod Moravským Slováckem. Připraveny jsou jak pěší-, tak cyklotrasy. Start pěší, stokilometrové je už dnes mezi 19. a 23. hodinou; ostatních zítra od 7 do 10 hodin. Informace najdete na internetu: "www.mujweb.cz/www/pochod".

V Příboře na Novojičínsku slaví ode dneška až do neděle 750 let založení města. Pozvánku posílá redaktor Českého rozhlasu Ostrava Ivan Sekanina.

Vodácká pouť v Bystřici pod Pernštejnem pod Vírskou přehradou na Svratce je hlavním lákadlem pro vodáky i nevodáky na nadcházející víkend. Jaroslav Zvára doplní další informace.

Poslední prázdninový, ale už první zářijový víkend je před námi. Proto nezoufejte, ale pořádně si jej užijte.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme