Před pěti lety zemřel Václav Havel. Hoří pro něj svíčky, Duka sloužil mši

V neděli je to přesně pět let od úmrtí Václava Havla. Lidé si ho po celém Česku připomínají různými vzpomínkovými akcemi. V katedrále svatého Víta za Václava Havla sloužil zádušní mši kardinál Dominik Duka. A třeba na pražském Jungmannově náměstí je akce s názvem Svíčka pro Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srdce ze svíček na Jungmannově náměstí | Zdroj: ČTK

Uprostřed náměstí je velké srdce z červených svíček, do kterého lidé přidávají právě tu svojí zapálenou svíčku.

Vedle potom stojí malý stánek, u kterého lidé můžou nahlédnout do Havlových knih, začíst se do nich, anebo si jen poslechnout úryvky z jeho her, které tu čtou třeba herci nebo lidé nějak spjatí s Václavem Havlem.

Akci zahájil římskokatolický kněz Ladislav Heryán, ten zahrál na kytaru i několik písní a taky zavzpomínal na to, jak se s Václavem Havlem kdysi potkali na festivalu v Trutnově. Úryvky z Havlových knih tu odpoledne budou číst třeba herci Tomáš Hanák, Petra Špalková nebo Jitka Smutná.

Lidé na Junhmannově náměstí vzpomínají na Václava Havla | Foto: ČTK

Na vzpomínkové akci vystoupil také Michael Žantovský, který tady přečetl Havlův text, který zatím slyšelo jen pár lidí, dokument se považoval totiž za ztracený. Je to text z jeho prvního věznění v roce 1977.

Lidé sem můžou přijít zapálit svíčku až do šesti hodin do večera. Akci zakončí otec Juan, který přednese krátkou modlitbu za Václava Havla. Poté se odtud vypraví pochod s názvem ,,Srdce na hrad".

Pět let od úmrtí bývalého prezidenta připomněla v neděli dopoledne, o čtvrté adventní neděli, v katedrále svatého Víta na Pražském hradě zádušní mše. Sloužil ji pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Přítomným věřícím, politikům i Havlově rodině řekl, že Havel zasvětil svůj život záchraně a obnově české svobody.

Na Václava Havla vzpomínají i lidé na Trutnovsku, kde měl bývalý prezident chalupu. | Foto: Martin Pařízek

„Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, to není fráze. To jsou slova, která převzal z Ježíšova poselství, poselství svatého Pavla, svatého Cyrila a Metoděje, svatého Václava a chcete-li od mistra Jana Husa či Jiřího z Poděbrad,“ uvedl Duka.

„Nebyli bychom následovníky Václava Havla, kdybychom nenáviděli a pomlouvali své protivníky. Nepřineseme žádnou nápravu, kdybychom heslo roku 89 zesměšňovali a snažili se hledat chyby a selhání u toho, který nám otevřel dveře svobody a důstojnosti, který získal našemu národu po tolika létech úpadku celosvětový respekt,“ zdůraznil Duka.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme