Před revolucí posnídal s disidenty, teď má Mitterrand v Praze bustu

Někdejší francouzský prezident Francois Mitterrand má v Praze bustu. Odhalili ji v Palácových zahradách pod Pražským hradem. Sdružení Jazzová sekce, které se podílelo na vytvoření busty, tak vzdává hold významnému politikovi. Mitterrand přispěl k pádu komunismu ve střední a východní Evropě. Jeho návštěva v Praze koncem roku 1988 předznamenala listopadovou revoluci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta Françoise Mitterranda u Pálffyho Paláce na Malé Straně | Foto: Vojtěch Kouřímský

Francois Mitterrand se setkal s disidenty na dnes už legendární snídani. Nešlo o utajovanou akci. Komunistický režim, který francouzského prezidenta na státní návštěvu pozval, o ní dopředu věděl.

„Sejdu se s různými představiteli československé politické scény, včetně opozice. Budu mluvit otevřeně a očekávám, že se mi podaří urychlit současný proces změn,“ řekl Francois Mitterrand Československému rozhlasu před odletem do Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francois Mitterrand byl prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli československého disentu

Československá vláda si od setkání s francouzským prezidentem slibovala užší ekonomickou spolupráci, pro Francii byla ale stejně důležitá i lidská práva.

„Byla to nervózní snídaně, protože jsme čekali, že nás všechny pozatýkají. Naštěstí k tomu nedošlo, také zásluhou Mitterranda, protože Husák mu slíbil, že je v podstatě jedno, s kým se ve svém volném čase setká,“ říká Karel Srp, předseda Jazzové sekce, před rokem 1989 nejpočetnější protirežimní organizace.

„Bylo to fantastické, protože on byl mistr diplomacie. Vyzařovalo z něj ohromné politické napětí a kladná energie,“ dodává.

Husák musel počkat

Jedním z osmi odpůrci režimu, kteří se památné snídaně zúčastnili, byl také Petr Uhl. Podle něj to byla úžasná podpora.

„On byl první hlava státu, která se s námi setkala. Byla to jeho jasná podmínka. Husák, Jakeš a další věděli, že pokud by to setkání překazili, on nepřijede, nebo se s nimi nesetká,“ vysvětluje.

Francois Maurice Marie Mitterrand (1916–1996) byl francouzským prezidentem zvolen poprvé v roce 1981 a podruhé v roce 1988, kdy ve druhém kole porazil pozdějšího prezidenta Jacquese Chiraca. Předtím dvakrát kandidoval neúspěšně. Zemřel v roce 1996 na rakovinu prostaty.

Uhl vzpomíná, že při snídani diskutovali tak dlouho, že Mitterrand nestihl jednání s Husákem: „Jeho přijetí u Husáka bylo kvůli tomu, že jednal s námi, o půl hodiny později. A Husák to věděl.“

Francois Mitterrand byl významnou politickou osobností. Jeho pražská mise měla proto velkou váhu.

„Bylo to mezinárodní uznání disidentů, vyjádření podpory demokratické opozici. To byl hlavní vzkaz snídaně z roku 1988. Bylo to rok před revolucí, rok před pádem berlínské zdi,“ soudí současný francouzský velvyslanec v Praze Jean-Pierre Asvazadourian.

Setkání s disidenty si prezident Mitterrand stanovil jako podmínku také při svých dalších oficiálních cestách za železnou oponu. V Bulharsku v lednu 1989 posnídal mimo jiné s pozdějším prezidentem Želju Želevem a o pár měsíců později v Gdaňsku poobědval s Lechem Walesou, šéfem polské Solidarity.

Francois Mitterrand | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme