Před rizikem by měl řidiče na dálnici D1 varovat informační systém

Kamerový a informační systém, který by měl včas řidiče a policii varovat na nebezpečné situace, plánuje na zhruba stokilometrovém úseku dálnice D1 na Vysočině mezi Bernerticemi a Velkou Bíteší vybudovat Kraj Vysočina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 | Foto: www.rsd.cz

"Dálnice D1 znamená pro kraj docela zásadní problém. Jeden z důvodů jsou klimatické podmínky, které na Vysočině panují, a jsou horší než v jiných úsecích dálnice," uvedl vedoucí odboru sekretariátu hejtmana Martin Kalivoda.

K bezpečnostnímu riziku podle něho přispívá také vzrůstající provoz. Dalším faktorem je zastaralost dálničního tělesa. "Dálnice je majetkem státu, přesto jsme se rozhodli situaci na dálnici věnovat, protože povinností hejtmana je starat se o bezpečnost a zdraví občanů. Z tohoto hlediska představuje dálnice bezpečnostní riziko," doplnil Kalivoda.

Konkrétní studii s návrhy na instalaci kamer, informačních tabulí a dalších pomůcek systému už řeší kraj s ministerstvem dopravy a hledá i možnosti, jak projekt zaplatit. Potřeba jsou desítky milionů korun a výstavba by zabrala zhruba čtyři roky.

Kompletní kamerový a informační systém by měl včas dát vědět policii i řidičům například kudy objet místo nehody nebo kde je vozovka namrzlá a nebezpečná. Podle Martin Kalivody teď ministerstvo a kraj hledají způsoby financování a část by mohla jít i z peněz Evropské unie. První tabule pro řidiče by ale mohly být už příští rok.

"Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic vzaly naši studii na vědomí. Berou ji jako seriózní materiál a chtějí již investovat do prvních technických opatření, do prvních kamerových bodů, do prvních informačních tabulí pro řidiče. Uvidíme, zda-li se nám to podaří realizovat v první polovině příštího roku," dodal Kalivoda.

Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme