Před rokem zabíjel 'smíchovský řidič'. Za volantem riskují zejména mladí

Je tomu přesně rok, co opilý řidič Marek Půček nezvládl na pražském Smíchově řízení a doslova smetl mladou ženu čekající na autobusové zastávce. Čin čtyřiadvacetiletého šoféra měl smrtelné následky. Přestože se policie snaží podobným nehodám předcházet, někteří řidiči stále riskují své zdraví i životy ostatních účastníků provozu, když jezdí agresivně nebo pod vlivem návykových látek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Kinských v Praze, místo autonehody | Foto: Filip Jandourek

Před rizikovým chováním se před časem snažila varovat kampaň Nemyslíš, zaplatíš. Videa šokovala, dodnes ale na silnicích vinou nepoučitelných řidičů umírají lidé.

„Bavíme se o lidech, u kterých to není spojeno jenom s řízením, ale u kterých je to obecně spojeno s rizikovějším chováním. Toto jsou lidé, kteří mají tendenci porušovat pravidla. Tady už hrají roli právě takové věci, jako je vztah k vlastnímu zdraví, vztah k hodnotám,“ říká Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před rokem srazil opilý řidič na pražském Smíchově mladou ženu, ta zraněním podlehla. Proč řidiči riskují, zjišťoval redaktor Matěj Skalický

Velkou roli podle něj hrají také stres, nepozornost a hlavně zkušenosti.

„Obecně platí, že mladší řidiči s menší zkušeností s řízením jsou rizikovějšími řidiči,“ dodává Miovský.

Počet lidí zabitých vinou mladých řidičů každoročně stoupá. Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch by proto ocenil, kdyby si nováčci za volantem uvědomovali svou odpovědnost – aby je od jízdy v opilosti neodradila hrozba pokuty, ale skutečnost, že by mohli někomu ublížit.

„Měli bychom už od malička vštěpovat budoucím účastníkům silničního provozu, jak se mají chovat. Školka, škola – základní pravidla. To, aby je respektovali, ovšem musí naučit rodina,“ upozorňuje Lerch.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme