Před rokem začaly třetí nejtragičtější záplavy v Česku

Dnes je tomu rok, co začaly třetí nejtragičtější záplavy v historii České republiky. Při tehdejších povodních zemřelo patnáct lidí, škody přesáhly osm a půl miliardy korun. Voda zasáhla severní a střední Moravu, Vysočinu, jižní i severní Čechy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná Bečva

rozvodněná Bečva | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na konto veřejné sbírky obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni lidé tehdy v souvislosti se záplavami přispěli 69 miliony korun. Jak Rádiu Česko řekl Igor Klimeš, vedoucí týmu povodňové pomoci této společnosti, peníze byly rozděleny do několika kategorií pomoci.

„Menší část tvoří suma, kterou jsme investovali do nákupu materiálů, dezinfekcí a podobných věcí hned po povodních – to bylo zhruba 1,5 milionu. V tom jsou náklady i na provoz našich vysoušečů a na jejich distribuci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Igor Klimeš ve Světě do desáté Rádia Česko

„Další část byla věnována na pomoc obcím s obnovou jejich obecního majetku, to je něco málo přes 10 milionů. Největší část směřovala přímo do postižených domácností, kde naši terénní pracovníci prováděli šetření a na základě toho šetření jsme jednotlivým rodinám přispívali částky podle míry postižení a také podle toho, jakým způsobem měla ta rodina v plánu se s tou povodní vypořádat,“ uvedl Klimeš.

Společnost Člověk v tísni po loňských záplavách podpořila takzvané objekty veřejného zájmu ve třiadvaceti obcích. Většina těchto projektů je už podle Klimeše dokončená.

„To znamená, že ty budovy se podařilo dát dohromady poměrně velmi rychle. Ono to také vyplývá z toho, že objekty, které my jsme podporovali, měly nějakou prioritu v těch obecních projektech. To znamená, většinou to byly školy nebo školská zařízení, kdy bylo potřeba, aby po té povodni do začátku školního roku bylo všechno hotovo, aby se děti mohly učit už v normálním prostředí.“

„Část toho se týkala zařízení na úpravu nebo čištění vody a významná část prostředků šla na obnovu nebo projekty obecního bydlení, které byly určené lidem, kteří přišli o dům nebo jejichž nemovitosti byly natolik poničené, že už se do nich nemohli vrátit. A tam také ta rychlost byla klíčová,“ vysvětlil Igor Klimeš na Rádiu Česko s tím, že většina těchto projektů byla dokončena do konce loňského roku.

Martina Mašková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme