Před rokem zaútočili pravicoví radikálové ve Vítkově

Před rokem, v noci na 19. dubna, hodili pravicoví radikálové zápalné láhve do domu romské rodiny z Vítkova. Ty těžce popálili tehdy dvouletou holčičku Natálii. Popáleniny zasáhly 80 procent jejího těla. Útočníky se podařilo vypátrat a v květnu mají stanout před soudem. Jenže tím příběh jednoho z nejhorších extremistických útoků v Česku nekončí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragický požár rodinného domu ve Vítkově

Tragický požár rodinného domu ve Vítkově | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

„Viděla jsem, jak hořela,“ vypráví její babička. Pro hustý dým, který ihned zaplnil celou místnost a všechny dusil, nebylo nic vidět a podle dodnes živých vzpomínek rodičů Natálky nebylo možné hasit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové o osudu málé Natálky, oběti rasistického žhářského útoku.

Anna Siváková byla se svojí dcerou celou dobu v nemocnici ač byla sama popálena. Lékaři zpočátku nedávali holčičce příliš mnoho šancí, po dlouhých měsících a mnoha operacích se nakonec naštěstí uzdravila a mohla domů. Do nového domku v Budišově nad Budišovkou.

Děvčátko však stále nechodí, za dva týdny ho čeká další operace. Prstíčky na rukou mu srůstají a lékaři je musí narovnat. V péči lékařů bude po celý svůj život. Čeká ji ještě mnoho operací.

Rodiče malé Natálky mají také strach, jaké bude setkání s těmi, co jim způsobili tolik utrpení. Počátkem května začne soud se čtveřicí žhářů. Půjde o ostře sledovaný proces, pro který vedení soudu určilo největší jednací síň, jakou krajský soud má.

Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše se bezprostředně po útoku a po odhalení pachatelů změnilo vnímání české společnosti vůči projevům extremismu a rasismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu rasistického útoku ve Vítkově na českou společnost mluvil na Rádiu Česko odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

„Nyní si ale myslím, že první vlna odsouzení rasismu a projevů extremismu opadá a převážná část společnosti se znovu vrací k tradičním protiromským předsudkům. Část společnosti dokonce fandí pravicovým extrémistům v jejich činnosti,“ říká Miroslav Mareš.

Andrea Brtníková, Václav Sochor, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme