Před šedesáti lety byla popravena Milada Horáková
Česko si dnes připomnělo pietním shromážděním v pankrácké vazební věznici oběti komunistického režimu. Významný den připadá na 27. června, kdy byla v roce 1950 popravena Milada Horáková, významná politička československých národních socialistů.
V jednom z největších vykonstruovaných politických procesů padesátých let byli spolu s ní k trestu smrti odsouzeni také Oldřich Pecl, Jan Buchal a Záviš Kalandra. Dalších devět lidí bylo odsouzeno k doživotním trestům nebo trestům v rozmezí 15 až 20 let.
Nejen o procesu s Miladou Horákovou mluvil na Rádiu Česko Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů ale upozorňuje na to, že tady bylo mnoho dalších procesů, které nejsou tak známé: „Ještě byly vedlejší procesy. Proces s Horákovou byl taková špička ledovce. Pak byla spousta lidí souzena v bočních procesech. Tam je nutno ještě udělat spoustu práce a dá se odhalit spoustu nových věcí,“
Milada Horáková byla jedinou ženou, kterou komunistický režim i přes mezinárodní protesty popravil. Podle Svobody to bylo dáno hlavně tím, že byla obrovskou autoritou: „Měla obrovskou autoritu, daleko větší než její mužští kolegové. Spousta špiček strany emigrovala a ona byla z těch, kteří v republice zůstali, jedna z nejvyšších.“
K 60. výročí popravy Milady Horákové a dalších obětí vykonstruovaného procesu z roku 1950 je věnována také mimořádná nedělní Kronika Rádia Česko. Uslyšíte ji po zprávách v 9 hodin.