Před šedesáti lety se stal Číhošťský zázrak

11. prosinec připadl v roce 1949 na neděli. Toto datum si nepřipomínáme náhodou. Je to právě 60 let, co se v obci Číhošť na Havlíčkobrodsku přihodilo cosi, čemu nejspíš odpovídá slovo zázrak. Při mši, kterou sloužil farář Josef Toufar, se najednou naklonil dřevěný kříž na hlavním oltáři. Komunistům se událost hodila jako záminka pro útok na řeholní řády a církev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, kde mělo dojít k zázraku | Foto: JirkaSv

"11. prosince 1949 byla třetí neděle adventní, v Číhošti, což je malá vesnička nedaleko Ledče nad Sázavou, se při nedělní bohoslužbě údajně pohnul křížek na oltáři. Farář Josef Toufar si toho nevšiml, ale byl na to upozorněn farníky," říká Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Číhošťském zázraku mluvil na Rádiu Česko redaktor dokumentárního cyklu Příběhy 20. století Adam Drda.

Farář Josef Toufar svědectví svých farníků sepsal a požádal příslušné biskupství, aby věc posoudilo. Věc se ale dostala i do ohniska pozornosti Státní bezpečnosti a Josef Toufar byl zatčen.

"Byl unesen, protože údajně hrozilo, že ho věřící budou bránit. StB ho vylákala ven a nacpala do auta. Byl odvezen do věznice Valtice. To se stalo koncem ledna 1950. Snažili se z něho co nejrychleji vytlouci přiznání a Josef Toufar 25. února 1950 umírá," popisuje Tomek.

Kauza kolem Číhošťského zázraku posloužila komunistickému režimu k akcím proti katolické církvi. Mimo jiné předznamenala i tzv. Akci K, při níž byly násilně zlikvidovány mužské katolické řády.

Vyšetřovatel Mácha byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům nepodmíněně. Odvolací soud mu trest zmírnil na dva roky. Ani ten ale ze zdravotních důvodů nenastoupil.

Racionální vysvětlení pro události z prosince 1949 podle historika Prokopa Tomka není: "Je to vlastně dosud naprosto nejasné, neznámé, co ti lidé viděli a jak by se ten křížek pohnul."

Eva Rajlichová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme